8 мај, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОРутинска победа на Мареј против Чилиќ

Рутинска победа на Мареј против Чилиќ

3f5972c276d29acbc515108bb66b9854

Енди Мареј рутински славеше над Марин Чилиќ во својот прв меч на завршниот Мастерс во Лондон. Британецот кој е прв носител за 90 минути победи во два сета 6-3, 6-2.

Мари, во својот прв меч на завршниот Мастерс помалку грешеше и поради тоа го победи Марин Чилиќ.

Британецот и Хрватот одиграа лош прв сет, збирно имаа само седум директни поени и дури 31 неизнудена грешка (Мареј 2/14, Чилиќ 5/17). Првиот сет го доби тенисерот кој подобро ги искористи брејк шансите, во случајот Мареј.

Британецот имаше две брејк шанси и направи два брејка, додека Чилиќ искористи само една од четирите брејк топки.

Во вториот сет Хрватот се мачеше со сервисот, а Мареј го подигна нивото на својата игра што му беше доволно да победи во два сета.

Во второто коло, в среда, Мареј ќе игра против Вавринка, а Чилиќ за противник ќе го има Нишикори.