17 мај, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОЧелзи го декласираше Манчестер Јунајтед

Челзи го декласираше Манчестер Јунајтед

%d1%87%d0%b5%d0%bb%d0%b7%d0%b8

Португалскиот фудбалски тренер Жозе Мурињо се врати „Стемфорд Бриџ“ каде беше херој на навивачите на Челзи, но играчите на неговиот поранешен клуб му „подари“ тежок пораз.

Во дербито на 9-то колo, Челзи во неделата го совлада Манчестер Јунајтед со 4-0. Домашните го постигнаа водството уште во првата минута, кога грешката на гостинската одбрана ја искористи Педро. Вториот погодок го постигна по корнер, а стрелец беше Гери Кејхил во 21 минута. Другите два гола ги постигнаа Еден Азар во 62 и Н’Голо Канте во 70 минута.

Претходно во неделата Манчестер Сити одигра само 1-1 дома со Саутемптон, Саутемптон поведе преку Натан Редмонд во 27 минута, а изедначи во 55-та Келечи Инеаначо.

Таа, тимот на Пеп Гвардиола падна во „црна серија“ во лошата седмица во која Сити дома ремизираше против Евертон и Саутемптон и беше потопен во Лигата на Шампионите во Барселона (0-4).