2 мај, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОПМФЛ: Силекс славеше над Металург

ПМФЛ: Силекс славеше над Металург

prva liga

Три натпревари од 21.коло, во Првата македонска фудбалска лига, се одиграа во неделата. Силекс успеа да победи против Металург, додека без победник завршија дуелите Работнички-Шкупи и Ренова-Турново.

Скопската пресметка помеѓу Работнички и Шкупи заврши 1:1. Гостите стигнаа до водство преку Нухиу во 62.минута, а израмни Трајчевски на 15 минути до крајот на мечот.

Резултатот 1:1 беше конечен и на пресметката помеѓу Ренова и Турново. Гостите водеа со голот на Пандев во 52.минута, а Мишковски спаси еден бод за домаќинот.

Силекс без проблеми го совлада Металург со 3:0, а стрелци на головите беа Пановски, Глигоров и Мицков.