9 мај, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОМЗТ го освои Купот на Македонија

МЗТ го освои Купот на Македонија

gevge

МЗТ Скопје победи на завршниот турнир во кошаркарскиот Куп на Македонија. МЗТ во финалето го победи тимот на Карпош Соколи 68:62 (19:19, 21:19, 10:12, 18:12) и го освои својот осми трофеј во Купот.

Дебитантот во завршницата, Карпош Соколи, му пружи достоен отпор на фавориот, имаше активен резултат до последните две минути, но на крајот пресуди искуството и ‘подолгата’ клупа на ‘металците’.

Скопските тимови, во текот на целиот меч, водеа голема борба, ниту еден тим немаше предност поголема од девет поени, а по 30 минути резултатот беше израмнет. Слично се играше и во последната четвртина, а МЗТ победникот го реши со серијата 6:1 во последните 90 секунди.

Дреновац со 16 поени и шест скокови го предводеше МЗТ, а уште тројца играчи (Љубичиќ, Урош Луковиќ и Мијатовиќ) постигнаа по 10 поени.

За најкорисен играч на завршниот турнир, чии домаќин беше Гевгелија, е прогласен кошаркарот на МЗТ, Марко Луковиќ.