12 мај, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОДебакл на Сосиедад во Хихон

Дебакл на Сосиедад во Хихон

epa05119240 Sporting Gijon's midfielder Carlos Carmona (C) jubilates with Uruguayan striker Antonio Sanabria (L) and Cameroonian midfielder Dani Ndi (R) his goal against Real Sociedad during their Primera Division soccer match played at Molinon stadium in Gijon, Asturias, northern of Spain on 22 January 2016.  EPA/ALBERTO MORANTE

Фудбалерите на Спортинг со убедлива победа над Реал Сосиедад (5:1), го отворија 21.коло во шпанската Примера. Мечот во Хихон го обележа Санабрија кој постигна ‘хет трик’.

Спортинг фуриозно влезе во мечот и по девет минути игра со головите на Кармона и Нди. Карлос Вела успеа да го намали резултатот во 37.минута, но само седум минути подоцна Санрабија со својот прв гол на мечот ја врати предноста од два гола на Спортинг.

Истиот играч го постигна четвртиот гол за Спортинг во 53.минута, а ‘хет трикот’ го комплетира во 81.минута.

Спортинг ја забележа петтата победа во сезоната и успеа да избега од опасната зона и да се искачи на 17-то место на табелата, додека Сосиедад е 13-ти со три бода повеќе.