29 мај, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОМурињо во обид да се израмни со Ферги

Мурињо во обид да се израмни со Ферги

mu

Доколку Реал Мадрид помине во полуфиналето од Лигата на шампионите, Жозе Мурињо ќе го достигне рекордот на Алекс Фергусон.

Имено на Португалецот тоа ќе му биде седмо полуфинале во најелитното фудбалско натпреварување, а токму толку има и легендарниот тренер на Јунајтед.

Марчело Липи и Мигел Муњоз имаат по пет, а по четирипати меѓу најдобрите четири екипи во Европа успеаа да се пласираат Гвардиола, Анчелоти, Трапатони, Ван Гал, Дел Боске и Хитцфилд.

Инаку Фергусон до седумте полуфиналиња дојде само со Јунајтед, додека Мурињо до ваквиот резултат дојде со четири различни екипи, Порто, Челзи, Интер и Реал.

За потсетување Реал оваа сезона во четвртфиналето игра против Галатасарај, а првата средба е на респоредот веќе в среда на Сантијаго Бернабеу.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП