Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    
Почетна » Вести од категорија » КОМПАНИИ(Страна 712)

Именувани нови извршни членови на Одборот на директори на “Илирика Фунд Менаџмент” АД Скопје

Именувани нови извршни членови на Одборот на директори на “Илирика Фунд Менаџмент” АД Скопје

Комисијата за хартии од вредност на Република Македонија на 27-мата седница даде согласност Коста Костадиновски и Јован Дојчиновски да бидат именувани за извршни членови на Одборот на директори на Друштвото за управување со инвестициски фондови “Илирика Фунд Менаџмент” АД Скопје.…

Вип го продолжува трендот на раст

Вип го продолжува трендот на раст

Во третиот квартал од 2013 година, Вип оператор продолжува со својот раст во услови на висока конкурентност на македонскиот телекомуникациски пазар. Вип има повеќе од 645.000 корисници, што претставува зголемување од 3% споредено со истот период минатата година. Вип оператор…

Ново од БиМилк – Бибенд сокови за деца

Ново од БиМилк – Бибенд сокови за деца

Бимилк ги претстави новите сокови за деца БиБенд во пакување од 200мл. Посебно дизајнирани како пријатели на децата, овие сокови засега се достапни во три вкуса, портокал, праска и АЦЕ, секој од нив претставен со различен карактер, Фани, Биби или…

RWE ќе отпушти 10.000 работници во Европа

RWE ќе отпушти 10.000 работници во Европа

Втората најголема германска енергетска компанија „RWE“ ќе отпушти уште 6.750 работници во Европа до 2016-та година, објавија светските медиуми, повикувајќи се на портпаролот на групацијата. Вознемирувачките предвидувања на компанијата за следната година доведоа до зголемување на претходно најавените отпуштања. Вкупниот…

Преполовен профитот на Intesa Sanpaolo

Преполовен профитот на Intesa Sanpaolo

Италијанската банка „Intesa Sanpaolo“ во третиот квартал забележа пад на нето профитот од 47,3 проценти на годишно ниво, на 218 милиони евра. Лошите резултати, сепак, се подобри од очекуваните. Резултатите на банката покажаа дека пошироките економски проблеми негативно се одразуваат…

Gazprom Neft го зголемува производството

Gazprom Neft го зголемува производството

Руската нафтена компанија „Gazprom Neft“ планира до 2015 година да го зголеми производството на гас за 61 процент, на 17,9 милијарди кубни метри годишно, во споредба со 2012 година. Тогаш беа произведени 11,1 милијарди кубни метри. Компанијата активно ги развива…

Apple под лупа за даночно затајување

Apple под лупа за даночно затајување

Американскиот гигант „Apple“ е под истрага во Италија поради сомневање дека на даночните власти не им пријавил приходи кои изнесуваат повеќе од милијарда евра, пишуваат италијанските медиуми. Обвинителството во Милано го обвини производителот на „iPad“ и „iPhone“ дека прикрил приходи…

Слабите резултати во Русија и Азија ja погодија добивката на Carlsberg

Слабите резултати во Русија и Азија ja погодија добивката на Carlsberg

Данскиот производител на пиво „Carlsberg“ објави дека оперативната добивка во третиот квартал е намалена поради падот во побарувачката во Русија и слабите резултати во Азија поради неповолното влијание на валутните курсеви. Оперативната добивка на „Carlsberg“ во овој период забележа пад…

Chevron ќе плати казна од 9.5 милијарди долари

Chevron ќе плати казна од 9.5 милијарди долари

Американската нафтена компанија „Chevron“ на државата Еквадор мора да и плати парична казна од 9.5 милијарди долари. Врховниот суд во Еквадор ја потврди пресудата според која американскиот нафтен гигант е одговорен за еколошката катастрофа во сливот на реката Амазон. Со…

Starbucks ќе и плати 2.7 милијарди долари на Kraft Foods

Starbucks ќе и плати 2.7 милијарди долари на Kraft Foods

Најголемиот синџир на кафулиња во светот „Starbucks“ ќе и плати на „Kraft Foods Inc.“ компензација од 2.7 милијарди долари, поради раскинување на договорот за испорака на кафе. Од 1998-та година „Kraft Foods“ го снабдува синџирот со кафе што се продава…