Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,096.21 0.01%    GRNT 1,234.43 0.05%    KMB 7,400.11 -0.02%    MPT 78,121.84 -0.92%    OHB 5,200.00 0%    RZTK 690.00 -1.43%    STB 1,210.00 -0.02%    STBP 657.00 0.15%    TEL 321.00 -1.03%    TNB 17,800.00 -0.14%    TTK 1,656.29 -2.57%    USJE 24,215.00 0%    

Цената на нафтата е на најниско ниво во последните 6 и пол години! Земете 50 ЕВРА и заработете тргувајќи со цената на нафтата на светската берза!

Време: 08:08

Датум: август 26, 2015

Категорија: ИЗДВОЕНО

cena-nafta-forex

Во текот на месец Август цената на нафтата падна за 12%, а од максимумот што го имаше  достигнато во Јуни,во моментов е пониска за  30%. Овој пад дури и го надминува претходниот кој што се случи во  2011година кога САД а и другите поголеми земји који што се увозници на нафта, ослободија 60 милиони барели од итните резерви како би можело да се надополни. Либиското отсуство од нафтвениот пазар,каде што цената падна за 21%.

FXLider, специјално за сите посетители на  „Денар“ им дава 50 ЕВРА наменети за тргување со цената на нафтата на светската берза, единствената берза на која што можете да заработите и кога цената расте и кога опаѓа.

Пријавете се овде и превземете ги Вашите  50€ тргување на берза.

Според Меѓународната Агенција за Енергија цената на суровата нафта би можела дополнително да падне затоа што светскиот пазар продолжува да биде преснабден. Според очекувањата од оваа агенција производството надвор од ОПЕК во почетокот на следната година би требало да се намали и тоа по прв пат од 2008 та година. Растот на залихите на нафта во САД до средината на 2016 година би требало да почне да стагнира а производството во Русија да се намали , додека растот на светската побарувачка ќе почне да се намалува.

Саудиска Арабија, која е најголем светски извозник на нафта, за сега нема намера да го намали своето производство. Иако трошоците за самата експлоатација на нафта во Саудиска Арабија се во просек  $10-$20 по барел, производството на нафта и приходот од неа го чини  80% од јавниот будџет. За да би можел буџетот на Саудиска Арабија да остане избалансиран, потребно е цената да биде најмалку  $86 доалри по барел.

cena-nafta-forex-1

Цената на нафтата е потребна за да би се избалансирал буџетот

Трошоците за производство на нафта од нафтени шкрилци во САД, се движи помеѓу $40-$50 и овој износ ги опфаќа стриктно трошоците за експлотација, меѓутоа учеството на нафта во јавниот буџет на САД е скоро незанемарлив.

cena-nafta-forex-2

Процентуално учество на приходите од производтсво на нафта во јавниот буџет

Логично прашање кое овде се поставува е на кој начин Саудиска Арабија ја диктира глобалната цена, доколку цената е потребна за балансирање на буџетот над моменталната пазарна цена. Одговорот е дека во текот на периодот на високи цени на нафтата Саудиска Арабија успеа да ги зголеми девизните резерви на $750 милијарди што ја става во позиција долго да издржи волку ниски цени.

Пријавете се овде и земете ги 50 евра за тргување со цената на суровата нафта на берза

На падот на ценита покрај интензивното производство влијае и очекуваната намалена идна побарувачка, како и спориот економски раст на Кина кој се очекува да се рашири и на азискиот регион. Кина покрај САД е најголем светски потрошувач на нафта.

И покрај извештајот на “IEA”, Русија која е најголем светски произведувач на нафта сеуште не го намалува своето производство. “Rosneft” во текот на привите 7 месеци од оваа година дури и го зголеми производството за 27% и отвори нови 800 бушотини.

FXLider има соработка со Fortrade Limited – компанија која е авторизирана и регулирана во UK од страна на FCA (Financial Conduct Authority) под лиценца со број 609970..

Предупредување од ризик и одрекнување од одговорност

Договорите за разликата во цената (CFD) ги претставуваат производите кои се потпираат на финансискиот левериџ и носат високо ниво на ризик за Вашиот капитал затоа што цените можат брзо да постанат неповолни за Вас. Загубите можат да ги надминат Вашите депозити и од Вас би можело да се бара да извршите дополнителни плаќања. Овие производи можеби нема да бидат соодветни за сите клиенти и заради тоа морате да бидете сигурни да сте ги разбрале ризиците, а и да побарате независен совет. Овој материјал не претставува понуда, барање ни трансакција во поглед на било кој финансиски инструмент. FXLider не прифаќа никаква одговорност за било каква употреба на овие коментари ниту за последиците кои од тоа можат да проистекнат. Не се дава никакво уверување ниту гаранција за точноста или потполноста на овие податоци. Како резултат на тоа, секое лице кое ќе постапи спрема нив, тоа го прави потполно на сопствен ризик.

 

КОМЕРЦИЈАЛНА ОБЈАВА

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Thoughts of the week – South Goawayland

  Thoughts of the week – South Goawayland

  South Goawayland is a state that although part of a peninsula in Europe still does not go out to sea. Although divided among the neighbors,…

 • Thoughts of the week – We could (or we can) ……..

  Thoughts of the week – We could (or we can) ……..

  Long time ago I’ve seen a Yugoslav war movie. Kole Angelovski played a brilliant role in the same movie. I do not remember what the…

 • Thoughts of the week – Once upon a time, and maybe even today

  Thoughts of the week – Once upon a time, and maybe even today

  1986 was an interesting year. We were finishing primary school, we had our first dancing squeezers (also known for our generation as tango) at the…

 • Thoughts of the week – NASA conquers Titan, in our country there is no one to cut the grass

  Thoughts of the week – NASA conquers Titan, in our country there is no one to cut the grass

  I read on web portals that NASA will send a drone to explore the atmosphere and surface of Titan – the moon of planet Saturn.…

 • Повик за хуманост

  Повик за хуманост

  Нурај Алили има само 15 години и има големи планови за нејзината иднина. Нурај има и Цистична Фиброза, но и дијабетес, целијакија и малнутриција кои…

 • Како заработив 5.000 долари за 2 месеци (видео)

  Како заработив 5.000 долари за 2 месеци (видео)

  Тој не се занимава со финансии ниту пак со економија, но Саша Ристиќ, советник во HR агенција од Скопје, за 2 месеци заработи преку 5.000…

 • Помош!-На малата Тамара и се заканува траен инвалидитет

  Помош!-На малата Тамара и се заканува траен инвалидитет

  Велешкото семејство Димовски не може да добие согласност за корекција на вградената шипка во‘рбетот на малата Тамара. Операцијата беше извршена на почетокот од годинава, но…

 • Најубавите македонски песни, поддржани од врвните мајстори на старите инструменти на новиот албум на групата Дрим Тим

  Најубавите македонски песни, поддржани од врвните мајстори на старите инструменти на новиот албум на групата Дрим Тим

  Да се патува низ светот, и притоа да се промовира македонска народна музика, нејзините автентични звуци и самата историја на македонскиот народ раскажана преку песната…

 • Фејсбук ви ги прикажува најзначајните моменти од 2013-та година

  Фејсбук ви ги прикажува најзначајните моменти од 2013-та година

  Друштвената мрежа „Фејсбук“ направи преглед на вашите најважни случувања во 2013-та година, како и листа на работи кои најмногу сте ги споделувале или „лајкнувале“. Како…

 • Кратки вести од светот

  Кратки вести од светот

  Вашингтон – Работниците во рестораните за брза храна во САД повторно штрајкуваат и се одлучија да ја прекинат работата на 24 часа, за да се изборат…