Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,903.09 0%    GRNT 951.88 -0.54%    KMB 5,999.03 0.13%    MPT 65,000.00 0.04%    OKTA 3,153.00 0%    RZUS 50.00 0%    SBT 2,600.00 8.29%    STB 1,070.00 1.42%    STIL 77.00 -1.28%    TEL 320.00 0%    TNB 16,350.00 -0.61%    TTK 1,282.00 9.57%    

Ципрас ги смени бунтовниците, направи реконструкција на владата

Време: 09:12

Датум: јули 18, 2015

Категорија: ЕКОНОМИЈА

cipras-vlada

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ги смени во петокот бунтовните министри и нивните заменици кои гласале против реформите со коишто грчките доверители го условуваат третиот пакет меѓународна финансиска помош за земјата.

Реконструкцијата на владиниот кабинет аналитичарите ја гледаат како обид на грчкиот премиер Алексис Ципрас да им покаже на меѓународните доверители дека ја задржува контролата над сé побунтовната владејачка коалиција на радикалната левица Сириза.

Претходно се споменуваше дека Ципрас се подготвува на големи промени во владата, имајќи предвид дека повеќе членови од неа одбиле да го поддржат законот неопходен да започнат преговорите со доверителите за да се склучи целосно договорот за добивање на неопходната помош за земјата на којашто ѝ се заканува банкрот. Како и во некои други парламентарни републики, во Грција министрите може да бидат и да гласаат како пратеници.

На ваков чекор Ципрас беше принуден откако 38 пратеници на Сириза гласаа против реформите или беа воздржани, па мораше да се потпира на гласовите од опозициските партии за реформите да добијат зелено светло во парламентот. Со овој закон Грција ќе добие помош од 86 милијарди евра во следните три години, но ќе мора да ги спроведува дополнителните непопуларни и болни реформи, како зголемување на некои даноци на додадена вредност, на приходи, промени во пензискиот систем, кастрење на јавната потрошувачка, приватизацијата….

Министерот за труд Панос Скурлетис ќе стане министер за енергетика, заменувајќи го Панајотис Лафазанис, еден од тврдите бунтовници од Сириза. Лафазанис ја предводи левата фракција во Сириза и заедно со уште 30 пратеници гласаше против предлог-законот за реформите.

Министер за управни реформи Јорго Катругалос ќе биде, пак, нов министер за труд. Трифон Алексиадис, досега главен член на грчките даночници, стана заменик министер за финансии, наместо Надиа Валавани која претходно седмицава поднесе оставка бидејќи не се согласува со програмата којашто Ципрас има намера да ја спроведе. Поставен е и нови министер за одбрана, Кристофорос Вернадакис, а Олга Геровасили, досегашна пратеничка, стана нова портпаролка на Сириза.

Својата функција ја задржа Евклид Цалакотос, кој на 6-ти јули стана нов министер за финансии наместо во Европа непожелниот Јанис Варуфакис, кој е близок соработник на премиеорт Ципрас.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Британците инвестираат 705 милиони фунти во граничната инфраструктура

  Британците инвестираат 705 милиони фунти во граничната инфраструктура

  Велика Британија ќе инвестира 705 милиони фунти во инфраструктурата на границите со цел да ја продолжи трговијата со ЕУ, бидејќи договорот за транзициониот период по…

 • ЕУ: Нова стратегија за опоравување

  ЕУ: Нова стратегија за опоравување

  Претседателот на Европскиот совет, Чарлс Мишел го претстави предлогот на стратегијата за закрепнување на Европската унија. Оваа стратегија предвидува 1,0743 трилиони евра за заеднички буџет…

 • Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

  Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

  Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти, соопшти Министерството за здравство. Во…

 • Цените на акциите на азиските берзи достигнуваат рекордно нивоа

  Цените на акциите на азиските берзи достигнуваат рекордно нивоа

  Цените на акциите на азиските берзи денес достигнаа највисоко ниво во последните пет месеци, затоа што инвеститорите очекуваат дека деловните резултати на американските компании, чие…

 • Клоп: Уште 4 години во Ливерпул, па потоа одмор цела година!

  Клоп: Уште 4 години во Ливерпул, па потоа одмор цела година!

  Тренерот на Ливерпул, германскиот стратег Јирген Клоп потврди дека уште неколку сезони ќе биде на чело на клубот од „Енфилд“. „Што се однесува до плановите…

 • Путин: Мерките за економско закрепнување треба да бидат интегрирани во националните проекти

  Путин: Мерките за економско закрепнување треба да бидат интегрирани во националните проекти

  Мерките на националниот план за економско закрепнување треба да бидат интегрирани во националните проекти, изјави претседателот на Русија, Владимир Путин. Предлагам мерките од тој план…

 • Во мај само 838 туристи, 99,2 отсто помалку од лани

  Во мај само 838 туристи, 99,2 отсто помалку од лани

  Во мај годинава земјава ја посетиле 838 туристи што е 99,2 отсто помалку во однос на истиот месец лани. Како што соопшти Државниот завод за…

 • Од ноќеска на полноќ поскапуваат горивата

  Од ноќеска на полноќ поскапуваат горивата

  Од вечерва на полноќ цените на горивата се зголемуваат за половина и за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР…

 • Рекордно мал број на луѓе во ЕУ започнале со работа во првиот квартал (ИНФОГРАФИК)

  Рекордно мал број на луѓе во ЕУ започнале со работа во првиот квартал (ИНФОГРАФИК)

  Податоците на Европската канцеларија за статистика „Евростат“ покажуваат дека рекорден мал број на луѓе во Европската унија (ЕУ) започнале да работат во првиот квартал од…

 • Нова теорија на заговор: Во маски за лице скриена 5G антена

  Нова теорија на заговор: Во маски за лице скриена 5G антена

  Теориите на заговор кои се шират низ целиот свет се прилично луди, но се чини дека во последно време се интензивираат со порастот на глобалната…