29 мај, 2024
ПочетнаАВТОБИЗNissan ќе произведува нови мини возила

Nissan ќе произведува нови мини возила

mini nissan2

Jапонската компанија „Nisѕan“ ќе произведува нови мини возила со најмалку 66 коњски сили, кои се многу барани на јапонскиот пазар.

Овој производител на автомобили, чиј најголем акционер е француски „Renault“, во текот на фискалната 2013-2014 продаде 225.700 мини автомобили со 66 ks на домашниот пазар.

Најпродаван модел е „Dayz“, серија која се појави на пазарот во јуни 2013-та и е во рамките на партнерската соработка со „Mitsubishi Motors“.

Генералниот директор на „Renault“ Карлос Гносн ја посети најголемата фабрика на корпорацијата „Renault – Niѕsan“ поради евентуалниот договор за производство на нови модели.

Мини моделите претставуваат третина од вкупната продажба на „Nisѕan“ автомобилите во Јапонија.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП