Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,778.34 0.9%    FERS 77,100.00 0.13%    KMB 5,203.86 0.07%    MPT 62,171.24 0.99%    OKTA 4,660.00 -2.92%    SKP 54,000.00 -17.8%    STB 1,012.59 0.06%    STIL 106.00 0%    

Универзитетот Шефилд – најпосакуваното место за студирање

Време: 12:17

Датум: мај 28, 2014

Категорија: КОМПАНИИ

ca

Универзитетот Шефилд е прогласен за најдобро место за студирање според истражувањата на Times Higher Education, покажува анкетата спроведена за оценување на искуствата на студентите. Со примена на иновативни методи во предавањата и имплементација на теоријата во пракса, Универзитетот им овозможува на студентите практични знаења кои ќе ги подготват за успешно кариерно искачување и развивање на исклучителни академски, како и индивидуални вредности. Дипломираните студенти уживаат можности за вработување во сите земји низ Европа и целиот свет!

cb

Прогласен за „Универзитет на годината 2011-2012″ од Times Higher Education, Универзитетот Шефилд припаѓа на 1% од „Најдобрите универзитети во светот“. Како дел од својот професорски кадар има 5 добитници на Нобелова награда во различни полиња. Универзитетот Шефилд има 6 академски факултети; пет факултети се наоѓаат во Велика Британија, а СИТИ Колеџот е 6-тиот, Меѓународен факултет кој се наоѓа во Солун.

cc

На СИТИ Колеџот се развиени четири академски одели: Бизнис, администрација и економија, Психологија, Компјутерски науки и Студии по Англиски јазик, преку кои се нудат повеќе од 25 различни програми за додипломски и постдипломски студии, постдипломски студии на извршно ниво (ExecutiveMBA) и докторски студии.

cd

„Академското истражување претставува основа на образовната филозофија и практика на СИТИ Колеџ. Меѓународниот факултет поттикнува и промовира врвни интердисциплинарни истражувања и иновации во соработка со индустријата, обезбедувајќи поддршка на секој од академските оддели. Со цел што поголема промоција на истражувањето и искористување на придобивките од истото, во склоп на СИТИ Колеџот основан е и Центарот за истражување на Југоисточна Европа (SEERC). Истражувачкиот центар врши значајни истражувања во повеќе од четири дисциплини во регионот на Југоисточна Европа (Бизнис, администрација и економија, Психологија, Компјутерски науки и Политички науки), кои директно ги подржуваат и развиваат програмите на Универзитетот. Центарот за истражување исто така спроведува и докторски студии од Универзитетот Шефилд, при што кандидатите имаат можност директно да бидат вклучени во значајни проекти финансирани од Европската Унија, што претставува дополнителен мотив за нив“, изјави д-р Никос Захарис, директор на Центарот за истражување на Југоисточна Европа. 

 ce

Во Република Македонија има повеќе од 850 дипломци од овој Универзитет, кои што можат да посведочат за врвниот квалитет и престижот што го нуди оваа високообразовна институција. Под академска надлежност на Универзитетот Шефилд и Меѓународниот факултет, СИТИ Колеџ, е Академијата за Менаџери во Скопје, која постои веќе 2 години и нуди доедукација на постдипломско ниво преку студиски програми од Универзитетот Шефилд.

cf

cg

cp

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Знакот на Adidas прогласен за неважечки

  Знакот на Adidas прогласен за неважечки

  Главниот суд на ЕУ денеска донесе одлука дека е неважечки заштитниот знак на германската компанија за производство на спортска опрема Adidas со три линии бидејќи нема…

 • Siemens го продава бизнисот со моторите за електрични авиони на Rolls-Royce

  Siemens го продава бизнисот со моторите за електрични авиони на Rolls-Royce

  Германскиот инженерски гигант Siemens објави во вторникот дека ќе гo продаде бизнисот со моторите за електрични авиони на британскиот Rolls-Royce. Како дел од договорот во британската компанија ќе преминат…

 • Европска компанија има намера да превезува патници во проблематичните авиони „боинг“

  Европска компанија има намера да превезува патници во проблематичните авиони „боинг“

  Иако компанијата „Боинг“ долго време имаше проблем со продажбата на проблематичниот модел „737“, се чини дека неделава среќата ѝсе насмевна. Во вторникот авиокомпанијата International Airlines…

 • НЛБ Банка – прва банка во Македонија достапна на Вибер

  НЛБ Банка – прва банка во Македонија достапна на Вибер

  НЛБ Банка, како иновативна и современа банка која е во чекор со светските трендови, ја прошири својата понуда со уште еден канал за комуникација и…

 • Битолска млекара ги наградува своите најлојални вработени

  Битолска млекара ги наградува своите најлојални вработени

  Наградувањето на лојалноста преминува во традиција Веќе традиционално, и оваа година, компанијата Бимилк ги наградува своите најлојални вработени, кои имаат остварено непрекината работа во млекарата…

 • Резервирајте го вашиот одмор онлајн за дестинација од соништата и добијте поврат на вашите средства со Cashback World

  Резервирајте го вашиот одмор онлајн за дестинација од соништата и добијте поврат на вашите средства со Cashback World

  Патувањата се оние кои нѐ прават порелаксирани, кога споделуваме искуства, истражуваме и едноставно уживаме. Но, има толку голем избор, толку голема понуда на хотели, апартмани,…

 • Половина милијарда Apple уреди на мета на хакери поради досега непознат проблем?

  Половина милијарда Apple уреди на мета на хакери поради досега непознат проблем?

  Израелската  компанија Cellebrite им открила на корисниците на Apple уредите дека нашла начин да навлезат во било кој iPhone или iPad со било која верзија…

 • Отстранете го чувството на вина од вашето мени – „Junk free, guilt free”

  Отстранете го чувството на вина од вашето мени – „Junk free, guilt free”

  Грижа на совест по јадењето, кога гладта ќе ја надвладее самоконтролата е чувство со кое многумина секојдневно се соочуваме. Колку пати сте се казнувале и…

 • Huawei лаптопи вратени во Microsoft онлајн продавница

  Huawei лаптопи вратени во Microsoft онлајн продавница

  Microsoft минатиот месец од неговата онлајн продавница ја отстрани линијата на лаптопи на Huawei, каде што било проследено поради наредбите од американската администрација. Иако софтверскиот…

 • Партнерство на УНИЦЕФ И Фондацијата Телеком за Македонија

  Партнерство на УНИЦЕФ И Фондацијата Телеком за Македонија

  Дигитални иновации за еднакви можности на децата и младите со попреченост Фондацијата Телеком за Македонија и УНИЦЕФ објавија партнерство за проширување на можностите за вклучување…