Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

GRNT 1,002.02 -2.69%    GTC 1,790.00 -0.22%    KMB 7,013.87 -0.86%    MPT 69,896.37 2.45%    RMDEN15 99.00 0%    RMDEN16 99.00 0%    SBT 2,850.00 0.46%    STIL 74.00 -2.57%    TTK 1,350.00 0%    

Универзитетот Шефилд – најпосакуваното место за студирање

Време: 12:17

Датум: мај 28, 2014

Категорија: КОМПАНИИ

ca

Универзитетот Шефилд е прогласен за најдобро место за студирање според истражувањата на Times Higher Education, покажува анкетата спроведена за оценување на искуствата на студентите. Со примена на иновативни методи во предавањата и имплементација на теоријата во пракса, Универзитетот им овозможува на студентите практични знаења кои ќе ги подготват за успешно кариерно искачување и развивање на исклучителни академски, како и индивидуални вредности. Дипломираните студенти уживаат можности за вработување во сите земји низ Европа и целиот свет!

cb

Прогласен за „Универзитет на годината 2011-2012″ од Times Higher Education, Универзитетот Шефилд припаѓа на 1% од „Најдобрите универзитети во светот“. Како дел од својот професорски кадар има 5 добитници на Нобелова награда во различни полиња. Универзитетот Шефилд има 6 академски факултети; пет факултети се наоѓаат во Велика Британија, а СИТИ Колеџот е 6-тиот, Меѓународен факултет кој се наоѓа во Солун.

cc

На СИТИ Колеџот се развиени четири академски одели: Бизнис, администрација и економија, Психологија, Компјутерски науки и Студии по Англиски јазик, преку кои се нудат повеќе од 25 различни програми за додипломски и постдипломски студии, постдипломски студии на извршно ниво (ExecutiveMBA) и докторски студии.

cd

„Академското истражување претставува основа на образовната филозофија и практика на СИТИ Колеџ. Меѓународниот факултет поттикнува и промовира врвни интердисциплинарни истражувања и иновации во соработка со индустријата, обезбедувајќи поддршка на секој од академските оддели. Со цел што поголема промоција на истражувањето и искористување на придобивките од истото, во склоп на СИТИ Колеџот основан е и Центарот за истражување на Југоисточна Европа (SEERC). Истражувачкиот центар врши значајни истражувања во повеќе од четири дисциплини во регионот на Југоисточна Европа (Бизнис, администрација и економија, Психологија, Компјутерски науки и Политички науки), кои директно ги подржуваат и развиваат програмите на Универзитетот. Центарот за истражување исто така спроведува и докторски студии од Универзитетот Шефилд, при што кандидатите имаат можност директно да бидат вклучени во значајни проекти финансирани од Европската Унија, што претставува дополнителен мотив за нив“, изјави д-р Никос Захарис, директор на Центарот за истражување на Југоисточна Европа. 

 ce

Во Република Македонија има повеќе од 850 дипломци од овој Универзитет, кои што можат да посведочат за врвниот квалитет и престижот што го нуди оваа високообразовна институција. Под академска надлежност на Универзитетот Шефилд и Меѓународниот факултет, СИТИ Колеџ, е Академијата за Менаџери во Скопје, која постои веќе 2 години и нуди доедукација на постдипломско ниво преку студиски програми од Универзитетот Шефилд.

cf

cg

cp

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • „Microsoft“ ја купува „Bethesda“ за 7,5 милијарди долари за го зајакне бизнисот со „Xbox“

  „Microsoft“ ја купува „Bethesda“ за 7,5 милијарди долари за го зајакне бизнисот со „Xbox“

  „Microsoft Corp.“ во понеделникот соопшти дека планира да ја купи „ZeniMax Media Inc.“, сопственик на издавачот на видео игри „Bethesda Softworks“, за 7,5 милијарди долари…

 • Нова програма за лојалност за физички лица од ЛУКОИЛ Македонија

  Нова програма за лојалност за физички лица од ЛУКОИЛ Македонија

  Со „ЛУКОИЛ КЛУБ“ претвори ги поените во гориво  ЛУКОИЛ Македонија воведе нова програма за лојалност за физички лица наречена „ЛУКОИЛ КЛУБ“ преку која членовите на…

 • Газдата им се заблагодари на вработените со 13 милиони фунти

  Газдата им се заблагодари на вработените со 13 милиони фунти

  Шефот на компанијата ќе подели 10 милиони фунти (12,91 милиони долари) меѓу вработените како подарок за неговото пензионирање. Подарокот од извршниот директор на „Admiral“ Дејвид…

 • Цената на акциите на „HSBC“ достигна најниско ниво во последните 25 години

  Цената на акциите на „HSBC“ достигна најниско ниво во последните 25 години

  Акциите на „HSBC Holdings Plc“ забележаа пад на нивната вреднос под нивното ниво од последната финансиска криза пред повеќе од една деценија. Притисокот врз компанијата…

 • Трамп го одобри договорот на TikTok со Oracle и Walmart

  Трамп го одобри договорот на TikTok со Oracle и Walmart

  Претседателот на САД, Доналд Трамп го одобри договорот кој ќе овозможи апликацијата TikTok да продолжи да се користи во оваа земја, благодарение на новата компанија…

 • „Carnival Cruise Line“ ги откажува патувањата на почетокот на 2021-та година и продава бродови

  „Carnival Cruise Line“ ги откажува патувањата на почетокот на 2021-та година и продава бродови

  Компанијата „Carnival Cruise Line“ ги откажа патувањата на почетокот на 2021-ва година и продаде два нејзини брода, бидејќи Ковид-19 продолжува да има огромно влијание врз…

 • „LVMH“ го даде договорот за купување на „Tiffany“ за одобрување од ЕУ

  „LVMH“ го даде договорот за купување на „Tiffany“ за одобрување од ЕУ

  Гигантот за луксузни стоки „LVMH“ го достави договорот за одобрување за купување на американската компанија за накит „Tiffany & Со.“ пред Европската комисија. Во Брисел…

 • „Caixabank“ и „Bankia“ го создаваат најголемиот доверител во Шпанија

  „Caixabank“ и „Bankia“ го создаваат најголемиот доверител во Шпанија

  Шпанските банки „CaixaBank SA“ и „Bankia SA“ го одобрија нивното спојување, со што ќе се создаде најголемиот кредитор во земјата во услови на забрзани спојувања…

 • „Snowflake“ претвори тројца шефови на компанијата во милијардери

  „Snowflake“ претвори тројца шефови на компанијата во милијардери

  Акциите на „Snowflake“ објавија сериозен пораст на својата котација на берзата, со што тројца шефови на компанијата станаа милијардери. Компанијата, која е снабдувач на технологија…

 • Рудник САСА ги презема сите мерки за сигурност и заштита на животната средина

  Рудник САСА ги презема сите мерки за сигурност и заштита на животната средина

  Рудникот САСА итно започна со санација на последиците од  краткотрајно истекување на јаловишен материјал во локалниот речен тек, што се случи на што на 14.09.2020…