среда, 1 февруари 2023
ПочетнаКОМПАНИИОпадна вредноста на акциите на Пежо-Ситроен

Опадна вредноста на акциите на Пежо-Ситроен

peugeotcit1

Вредноста на акциите на групацијата „Пежо-Ситроен“ (ПСА) се намали за четири отсто, по објавата на оваа француска компанија дека ќе отпише имот во вредност од 4,7 милијарди евра.

Отписот е најавен пред финансискиот извештај кој ќе биде објавен неделава, а се очекува дека ќе покаже големи загуби.

Француската компанија беше принудена на овој потег поради влошената состојба на пазарот на автомобили во Европа, која најверојатно ќе потрае подолго од очекувањата.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП