3 март, 2024
ПочетнаАВТОБИЗПознати се детали за моделот McLaren P13

Познати се детали за моделот McLaren P13

p13 model

Откриени се првите официјални детали за „McLaren P13“, спортскиот автомобил кој би требало да конкурира на „Porsche 911“, a чија продажба е најавена за почетокот на 2015-та година.

„P13“ ќе има твин-турбо 3,8-литарски V8 мотор со 444 „коњски сили“, а неговата цена ќе биде 120.000 фунти. Истиот агрегат се наоѓа и во моделот „12C“, каде произведува 616 ks.

Се уште не се знае како „P13“ ќе изгледа, но познато е дека дизајнот ќе биде под влијание на поголемиот модел „P1“.

Автомобилот ќе биде опремен со шасија „MonoCell“ од јаглеродни влакна, која е вградена и во „12С“.

Според најавите од компанијата, прво ќе биде претставена верзијата купе, а во 2016-та година на купувачите ќе им биде понудена и „spider“ верзија со подвижен цврст покрив.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП