20 јули, 2024
ПочетнаМАКЕДОНИЈАПарада на гордоста во Скопје - „Спектакуларно непослушни“

Парада на гордоста во Скопје – „Спектакуларно непослушни“

Под мотото „Спектакуларно непослушни!“ вечерва во Скопје се одржува петтата Парада на гордоста.

Учесниците се собраа во паркот „Жена-борец“, по што го почнаа протестниот марш низ градските улици кој завршувa на стадионот на АРМ во Градскиот парк со богата музичка програма.

Организаторите велат ова е еден ден кога ЛГБТИ луѓето можат да бидат видливи, свои и автентични.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП