20 јули, 2024
ПочетнаСВЕТПутин по посетата на Виетнам: Ја менуваме нуклеарната доктрина

Путин по посетата на Виетнам: Ја менуваме нуклеарната доктрина

Државната посета на рускиот претседател Владимир Путин доаѓа додека Москва се обидува да ги зајакне врските во Азија за да ја ублажи нејзината растечка меѓународна изолација поради воените дејствија во Украина.

Владимир Путин изјави дека размислува да ја промени доктрината за нуклеарно оружје на Русија поради развојот на нуклеарни направи со ултра ниска експлозија од страна на противниците на неговата земја.

Ова беше истакнато на прес-конференција во главниот град на Виетнам, Ханој, каде што беше во државна посета.

за време на посетата, Путин потпиша најмалку десетина договори со неговиот виетнамски колега, вклучително и понуда за снабдување на Виетнам со фосилни горива.

Путин и виетнамскиот претседател То Лам се договорија за понатамошна соработка во образованието, науката и технологијата, истражувањето на нафта и гас и чиста енергија.
Двете земји, исто така, се согласија да работат на патоказ за нуклеарен научен и технолошки центар во Виетнам.

Во Ханој, Путин се сретна и со најмоќниот виетнамски политичар, генералниот секретар на Комунистичката партија Нгуен Фу Тронг и премиерот Фам Мин Чин, според официјалната виетнамска новинска агенција.

Во четвртокот попладне рускиот претседател со автомобил се упати кон виетнамската претседателска палата, каде што беше пречекан од деца кои вееја руски и виетнамски знамиња.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП