20 јули, 2024
ПочетнаКОМПАНИИКина постави јасен услов за Visa и Mastercard

Кина постави јасен услов за Visa и Mastercard

Кина се залага за Visa и Mastercard да ги намалат таксите за трансакции со банкарски картички во земјата, како дел од напорите за олеснување на плаќањата за странските посетители, објави Bloomberg News, цитирајќи лице запознаено со ова прашање.

Кинеската асоцијација за плаќања и клиринг е во преговори со глобалните издавачи на картички, вклучително и Visa и Mastercard, за намалување на надоместоците за трансакции со странски картички, се вели во извештајот објавен во петокот.

Здружението предложи намалување на таксата на 1,5 отсто од 2-3 отсто, се додава во извештајот.

Mastercard изјави за Bloomberg дека добил предлог од индустриско здружение и рече дека ќе работи со партнерите за да ги намали трошоците за локалните трговци кои прифаќаат картички од странски банки.

Visa и Mastercard не одговорија веднаш на барањата на Reuters за коментар.

Индустриската група претходно оваа недела објави предлог до глобалните издавачи на картички да ги намалат таксите, се вели во соопштението објавено на нејзината веб-страница во вторникот, без да открие детали за намалувањето на цените.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП