20 јули, 2024
ПочетнаЗДРАВЈЕВе мачи несоница? Докторка го препорачува трикот „отворени очи“

Ве мачи несоница? Докторка го препорачува трикот „отворени очи“

Д-р Дејзи Меј споделува малку познат метод кој ќе ви помогне да заспиете за само неколку минути.

Имено, според студијата Get Laid Beds, дури на една петтина од луѓето им требаат два до три часа за да заспијат. Доколку имате проблем да заспиете, можете да испробате некои „невообичаени“ трикови препорачани од лекарите.

“Отвори ги очите”

Овој метод може да изгледа прилично чуден, но експертот ја уверува неговата ефикасност. Ви овозможува да го „излажете“ умот и да го оставите буден.

Парадоксот е што мозокот ќе се обиде да го направи спротивното, а тоа е да влезе во состојба на сон.

„Овој трик не бара многу труд. Кога ќе легнете во кревет, треба да ги држите очите отворени што е можно подолго и ментално да ја повторувате фразата „остани буден“, кога ќе ја повториш таа фраза, мозокот ќе се бори и ќе се стреми да влезе во состојба на спиење.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП