20 јули, 2024
ПочетнаСВЕТПОТПИШАН ИСТОРИСКИ ДОГОВОР МЕЃУ УКРАИНА И САД! Бајден испрати силна порака до...

ПОТПИШАН ИСТОРИСКИ ДОГОВОР МЕЃУ УКРАИНА И САД! Бајден испрати силна порака до Путин, Москва одговори

Групата Г7 се согласи да користи замрзнати руски средства за да собере 50 милијарди долари (39 милијарди фунти) за помош на Украина во борбата против руските сили. Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, рече дека ова е уште едно потсетување за Русија „дека не се откажуваме“, од друга страна, Москва се закани со „екстремно болни“ одмазднички мерки. Парите се очекува да пристигнат до крајот на годината и ќе бидат долгорочно решение за поддршка на воените напори и економијата на Украина.

Исто така, на самитот на Г7 во Италија, украинскиот претседател Володимир Зеленски и Џо Бајден потпишаа десетгодишен билатерален безбедносен договор меѓу Украина и САД, кој Киев го прогласи за „историски“. Договорот предвидува американска воена помош и обука за Украина, но не го обврзува Вашингтон да испрати војници да се борат за својот сојузник.

Средствата во вредност од околу 325 милијарди долари беа замрзнати од Г7, заедно со ЕУ, по руската инвазија на Украина во 2022 година. Тие средства генерираат околу 3 милијарди долари годишно од камата. Според планот на Г7, тие 3 милијарди долари ќе бидат искористени за отплата на годишната камата на заемот од 50 милијарди долари за Украинците, земен на меѓународните пазари.

Говорејќи на заедничката прес-конференција на местото на самитот во јужниот италијански регион Пуља, претседателот Бајден рече дека заемот од 50 милијарди долари „ќе ја стави Украина во служба и ќе испрати уште едно потсетување до рускиот претседател Владимир Путин дека не се повлекуваме“. Американскиот лидер нагласи дека Путин „не може да очекува да се повлечеме, не може да не подели и ќе стоиме на страна на Украина додека не победи во оваа војна“.

Претседателот Зеленски им се заблагодари на американските и другите сојузници за нивната непоколеблива поддршка. Зборувајќи за новиот безбедносен договор, тој рече: „Ова е навистина историски ден и го потпишавме најсилниот договор меѓу Украина и САД од нашата независност (во 1991 година).

Групата богати нации Г7 – Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Велика Британија и САД – беа важни финансиски и воени поддржувачи на Украина во нејзината борба да ги задржи окупаторските руски сили. Другите лидери на Г7, исто така, го пофалија договорот за заем од 50 милијарди долари, при што британскиот премиер Риши Сунак го опишува како „тотален менувач на играта“. Некои во Киев, кои се залагаа за оваа помош, сакаа Г7 да го ослободи целиот замрзнат фонд од 300 милијарди долари, а не само каматата што ја генерира. Европската централна банка одби. За разлика од американскиот пакет помош, кој беше претворен во повеќе проектили на фронтот, овие пари веројатно нема да стигнат до крајот на годината, што значи дека ќе имаат мало влијание врз сегашниот тек на војната.

Засега, Украина вели дека сè уште и треба итно повеќе оружје, првенствено системи за противвоздушна одбрана за да ги ублажи руските напади со ракетни и беспилотни летала врз нејзините градови и електрани, како и долгоочекуваните борбени авиони Ф-16, за кои се надева дека ќе почнат да пристигнуваат веќе оваа година. На самитот на Г7, Зеленски рече дека новиот безбедносен договор вклучува испораки на тие авиони од САД. Договорот за заем е од големо симболично значење и за Украина. Неговиот агресор сега е принуден да плати, не само за да поправи се што уништи – туку и да ја брани Украина. Еден од најблиските советници на Зеленски рече дека одлуката на Западот да ја казни Русија на овој начин, на некој начин, претставува пресвртница во војната.

Сепак, заемот веројатно нема да ја принуди Русија да го промени својот курс во војната во Украина. Најголем дел од замрзнатите средства на Централната банка на Русија се чуваат во Белгија. Според меѓународното право, земјите не можат да ги конфискуваат овие средства од Русија и да и ги дадат на Украина. Неколку часа пред објавувањето на одлуката на Г7, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова предупреди дека ќе следат „екстремно болни“ одмазднички мерки.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП