23 јуни, 2024
ПочетнаАВТОБИЗ„Alpina“ воведе алтернативи на „BMW M“ (ФОТО/ВИДЕО)

„Alpina“ воведе алтернативи на „BMW M“ (ФОТО/ВИДЕО)

Германската компанија „Alpina“ ќе биде инкорпорирана во „BMW Group“ следната година, но таа сепак работи релативно независно и нуди алтернативен поглед на тоа кои треба да бидат најмоќните модели на „BMW“.

Сега „Alpina“ претстави три нови автомобили – „B3 GT“ (седан и караван) и „B4 GT“ (liftback), врз основа на ажурираните „BMW 3-Series“ и „BMW 4-Series Gran Coupe“.

Факт е дека актуелниот „М3“ со џиновските „ноздри“ не им се допаѓа на сите, но овој автомобил е буквално антитип на духот на автомобилската полемика. Компанијата „Alpina“ има и спортски корени, но се обложува на класичен и префинет пристап, па затоа нејзиниот „B3 GT“ е повеќе алтернатива отколку конкурент на „M3“, иако во однос на моќноста двата модели се многу блиску.

Најмоќниот „М3“ во верзијата со погон на четири тркала се потпира на 3,0-литарски S58 бензински мотор кој развива 530 ks и 650 Nm, забрзувајќи од 0 до 100 km/h за 3,5 секунди за седанот и 3,6 секунди за караванот. Максималната брзина е соодветно 290 и 280 km/h.

Истиот мотор во „Alpina B3 GT“ произведува 529 ks и 730 Nm, при што седанот достигнува 100 km/h за 3,4 секунди, а караванот за 3,5 секунди. Сепак, максималната брзина е поголема – соодветно 308 и 305 km/h. Менувачот е 8-степен ZF, а погонот е на четири тркала. За споредба само ќе прецизираме дека во стандардната „Alpna B3“ овој мотор развива 495 ks и 730 Nm.

Покрај тоа, „Alpina B3 GT“ добива уникатни поставки за суспензијата, дополнително засилување на каросеријата, аеродинамичен комплет за каросерија и 20-инчни тркала во стилот на авионските турбини традиционални за „Alpina“. Внатрешноста се потпира на детали од карбон и алуминиум, со специјална графика на двостраната контролна табла и брендирана регистарска табличка на централниот тунел.

„Alpina B4 Gran Coupe“ технички ја повторува „Alpina B3 GT“, а динамичките карактеристики се исти како и караванот – забрзувањето од 0 до 100 km/h трае 3,5 секунди, а максималната брзина е 305 km/h.

Интересното кај овој модел е што оригиналната „Alpina B4 Gran Coupe“ со мотор од 495 ks не постои директен аналог во гамата на „BMW M“. Моделот „M4“ е достапен само како купе и кабриолет, а врвната верзија на серијата „4 Gran Coupe“ е „M440i xDrive“, каде што се развива само 374 ks од 6-цилиндричниот мотор.

Двата модели на „Alpina“ сега се достапни за нарачка во Германија, а цените за седанот „B3 GT“ почнуваат од 101.780 евра и за караванот од 102.900 евра. „Alpina B4 GT Gran Coupe“ е најскапата од трите – од 105.100 евра.

За споредба, „BMW M3 Competition“ седанот стартуваше од 105.300 евра, а караванот од 106.300 евра. За возврат, „BMW M440i Xdrive Gran Coupe“ започнува од 76.000 евра.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП