23 јуни, 2024
ПочетнаКОМПАНИИАкциите на Nvidia „скокнаа“ 92 отсто оваа година

Акциите на Nvidia „скокнаа“ 92 отсто оваа година

Цената на акциите на американскиот производител на чипови Nvidia скокна за 92 отсто оваа година, зголемувајќи ја пазарната вредност на компанијата за повеќе од 1 трилион долари. Тие бројки повторно се зголемија во четвртокот, бидејќи компанијата објави подобри од очекуваните квартални резултати, пренесува АП.

Фирмата наведе зголемување на побарувачката за нејзините полупроводници, кои се користат за напојување на системи за вештачка интелигенција или апликации за вештачка интелигенција. Приходите на компанијата се зголемија повеќе од трипати во последниот квартал во споредба со истиот период претходната година.

Тоа е последниот знак дека возбудата околу вештачката интелигенција веројатно нема да заврши наскоро. Nvidia, која се позиционираше како еден од најистакнатите играчи во примената на AI, има импресивен рекорд.

Профитот на Nvidia оваа година е речиси еднаков на комбинираната пазарна вредност на Facebook и Instagram. Само шест од 500 компании во S&P 500 имаат пазарна капитализација над 1,152 милијарди долари, а меѓу нив е и Nvidia.

Nvidia ги надмина Amazon и Alphabet оваа година и стана трета највредна јавна компанија, зад Microsoft (3.200 милијарди долари) и Apple (2.927 милијарди долари). Таа компанија пред две години беше проценета на „само“ 418 милијарди долари.

Nvidia планира поделба на акциите 10 за 1, што значи дека ќе има 10 пати повеќе акции, но цената на секоја ќе биде поблиску до 100 долари. Според најавите, компанијата ќе ги направи своите акции подостапни за вработените и инвеститорите.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП