18 јуни, 2024
ПочетнаАВТОБИЗПрвиот „чистокрвен“ електричен „Jaguar“ ќе чини 125.000 долари

Првиот „чистокрвен“ електричен „Jaguar“ ќе чини 125.000 долари

Минатата година „Jaguar Land Rover“ најави скапо ребрендирање. Корпоративното име на компанијата беше скратено на акронимот „JLR“, а „Jaguar“ и „Land Rover“ беа поделени на посебни брендови, а првите сега произведуваат само електрични автомобили.

Британците планираат да потрошат 18,6 милијарди долари за да го електрифицираат брендот и да го донесат на елитниот пазар, каде што ќе им конкурира на „Bentley“ и „Porsche“. Нивниот прв модел ќе биде претставен подоцна оваа година во САД, а ќе биде „Grand Tourer“ изграден на нова платформа. Неговиот дизајн ќе биде инспириран од автомобили како „E-Type“, а се очекува да има автономија до 700 km.

Цената на првиот „чистокрвен“ електричен „Jaguar“ ќе биде околу 125.000 долари – „Jaguar Electric Architecture“ (JEA), а нивниот главен пазар е Северна Америка.

Покрај тоа, брендот ќе користи специјални модели за дополнително да ги зголеми цените на понудените. Креативниот директор на „JLR“, Гери Мекговерн, најави дека „Jaguar“ еден ден може да произведе модел со ограничено издание наречено „Panthera“, но одби да открие детали.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП