29 мај, 2024
ПочетнаСВЕТВо израелските напади врз Рафа загинаа 13 лица, меѓу кои девет деца

Во израелските напади врз Рафа загинаа 13 лица, меѓу кои девет деца

Тринаесет лица, меѓу кои девет деца, загинаа во синоќешните израелски напади врз Рафа, на југот на Газа, соопштија денеска здравствените власти во областа.

Израел речиси секојдневно извршува напади врз Рафа, каде што повеќе од половина од 2,3 милиони жители на Газа избегаа борејќи се во други делови на палестинската територија.

Израел, исто така, најави дека ќе ја прошири својата копнена офанзива кон градот на границата со Египет и покрај меѓународните повици за воздржаност, вклучително и апели од САД.

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес синоќа одобри, како дел од поширокиот пакет помош, 26 милијарди долари за Израел, од кои 9 милијарди долари се наменети за хуманитарна помош за Газа.

Според официјални лица од кувајтската болница, во првиот удар синоќа загинале маж, неговата бремена сопруга и нивното тригодишно дете, а лекарите успеале да го спасат бебето што го носела мртвата жена.

Во вториот напад, според болничките податоци, загинале осум деца и две жени од едно семејство.

Во воздушен напад претходната ноќ загинаа девет лица, меѓу кои шест деца.

Според локалните здравствени власти од почетокот на војната меѓу Израел и палестинскиот исламистички Хамас на 7 октомври минатата година, беа убиени повеќе од 34.000 Палестинци, уништени се двата најголеми града во Газа и уништени се цели делови од таа територија. Околу 80 отсто од населението на Газа ги напуштило своите домови во други делови на опколената територија, која според експертите е на работ на глад.

Повеќе од шестмесечниот конфликт ја поттикна регионалната нестабилност, спротивставувајќи ги Израел и САД против Иран и сојузничките милитантни групи низ Блискиот Исток. Израел и Иран директно разменија оган претходно овој месец, предизвикувајќи стравувања од избувнување на војна меѓу двајцата долгогодишни непријатели.

Тензиите се зголемија и на окупираниот Западен Брег. Израелската армија соопшти дека нејзините сили „неутрализирале“ двајца Палестинци кои рано утринава со нож и пиштол нападнале контролен пункт во Хеброн, на југот на Западниот Брег. Меѓу израелските сили нема повредени.

Израелските војници убиле најмалку 469 Палестинци на Западниот Брег од почетокот на војната во Газа, соопшти палестинското Министерство за здравство. Повеќето беа убиени за време на нападите на израелската војска, кои често водат до размена на оган, или за време на насилни протести.

Војната во Газа избувна по нападот на палестинскиот исламистички Хамас и другите милитанти на 7 октомври во јужен Израел, кога беа убиени околу 1.200 луѓе, а беа земени околу 250 заложници. Израел потоа започна воена кампања против Хамас, кој е на власт во Газа од 2007 година.

Најмалку 34.049 Палестинци се убиени во војната, според Министерството за здравство на Газа. Израел го обвинува Хамас за цивилните жртви, бидејќи тие се борат во густо населени станбени области, но израелската војска многу малку ги коментираше нејзините напади, во кои често убиваат жени и деца.

Израелската армија тврди дека убила повеќе од 13.000 борци на Хамас, но не дава докази за тоа, наведува агенцијата АП.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП