29 мај, 2024
ПочетнаКОМПАНИИ„Sony“ и „Apollo“ размислуваат за заедно да го купат „Paramount“

„Sony“ и „Apollo“ размислуваат за заедно да го купат „Paramount“

„Sony Pictures Entertainment“ и „Apollo Global Management“ разговараат за заедничка понуда за преземање на „Paramount Global“, објави „Reuters“, цитирајќи неименуван извор.

Компаниите сè уште не стапиле во контакт со „Paramount“, кој е во ексклузивни разговори со „Skydance Media“, независно студио управувано од Дејвид Елисон, иако некои инвеститори го повикуваат „Paramount“ да истражува други опции.

Конкурентната понуда, која сè уште не е структурирана, би можела да понуди готовина за сите акции на „Paramount“ и да ја избрише компанијата од берзата, рече изворот.

„Sony“ ќе има мнозински удел во заедничкото вложување и ќе ја води медиумската компанија, како и нејзиниот филмски каталог, вклучувајќи ги класиците како „Ѕвездени патеки“, „Невозможна мисија“ и „Индијана Џонс“ и ТВ ликови како Сунѓерот Боб Квадратни панталони, рече изворот.

Претседателот на „Sony Pictures Entertainment“, Тони Винчикера, ветеран од индустријата со долгогодишно искуство во филмот и телевизијата, ќе го води студиото, користејќи го маркетингот и дистрибуцијата на „Sony“.

„Apollo“ најверојатно ќе ја преземе контролата врз мрежата „CBS“ и локалните ТВ станици поради ограничувањата за странска сопственост на ТВ станици, рече изворот. Седиштето на компанијата-мајка на „Sony“ е во Токио.

„Paramount“ и „Sony“ одбија да коментираат. „Apollo“ не е откриено дека е таков.

Фирмата за приватен капитал претходно даде понуда од 26 милијарди долари за купување на „Paramount Global“, чија вредност на претпријатието беше околу 22,5 милијарди долари на крајот на 2023-та година.

Специјален комитет на одборот на „Paramount“ е назначен да ги продолжи напредните разговори со Скајденс наместо да се стреми кон договор „што можеби всушност нема да се случи“, велат два извори запознаени со ова прашање.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП