29 мај, 2024
ПочетнаАВТОБИЗ„Audi“ го покажа својот нов електричен предводник (ФОТО/ВИДЕО)

„Audi“ го покажа својот нов електричен предводник (ФОТО/ВИДЕО)

Германскиот производител „Audi“ го претстави својот нов електричен предводник. Ќе се вика „RS E-Tron GT Performance“ и го повторува пристапот што компанијата го користеше со бензинските модели „RS6“ и „RS7 Performance“.

Ажурирањето на „Audi“ за „RS E-Tron GT“ доаѓа откако „Porsche“ го претстави својот електричен врвен електричен „Taycan Turbo GT“. Марката со четирите прстени во својот амблем не изгледа толку хардкор како нејзините колеги од Цуфенхаузен, но јасно е дека спортскиот модел ќе добие зголемена моќност во споредба со актуелниот „RS E-Tron GT“, кој развива 637 ks.

Прототипот што го прикажа „Audi“ е сè уште камуфлиран, но јасно се гледаат керамичките сопирачки зад тркалата, јасен навестување за зголемувањето на моќноста. Ажурираните предни и задни мотори веројатно нема да достигнат 938 ks на „Taycan Turbo S“, а да не зборуваме за 1019 ks на „Turbo GT“.

Сепак, инженерите на „Audi“ направија промени не само на погонот, туку и на батеријата за подолг опсег. За споредба, новиот „Taycan“ со „Performance Battery Plus“ има употреблива енергетска содржина од 98,6 kWh, додека основниот модел добива нето батерија од 83,6 kWh.

Брзината на полнење е исто така зголемена, што не е изненадување со оглед на тоа што најновиот „Taycan“ сега може да земе 320 kW наместо 270 kW. „Audi“ разви и нов систем за суспензија со четири индивидуално активни амортизери со двоен вентил. Овој поодговорен хардвер ќе биде адаптиран од новата „Porsche Panamera“. Во „Audi“, суспензијата е подесена за поголема удобност во споредба со поостриот „Taycan“.

„Audi“ има намера да го претстави „E-Tron GT 2025“ година подоцна во оваа година. Ќе има и други ажурирања на гамата бидејќи ќе се сменат и пониските модели позиционирани под „RS“ и „RS Performance“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП