22 мај, 2024
ПочетнаАВТОБИЗ„Audi RS 5 Avant“ станува хибрид со над 700 коњи (ВИДЕО)

„Audi RS 5 Avant“ станува хибрид со над 700 коњи (ВИДЕО)

Продажбата на „Audi“ во првите 3 месеци од годината расте, но на некои клучни пазари и понатаму заостануваат зад оние од истиот период минатата година. Компанијата од Инголштад треба да ја зајакне својата моделска палета, а тоа е веќе факт во некои сегменти, а во други тоа ќе се случи во наредните месеци.

„Audi“ штотуку ги лансираше првите целосно електрични модели „Q6“ и „SQ6 e-tron“, а премиерата на третата генерација на „Q5“ придвижуван од мотори со внатрешно согорување е веднаш зад аголот. Марката подготвува и нов предводник на теренец со три реда седишта – „Q9“, кој ќе треба да им конкурира на „BMW X7“ и „Mercedes-Benz GLS“.

Производителот со четирите прстени во својот амблем не ги заборава ниту патничките автомобили. „Audi“ ја отфрли збунувачката шема за именување на моторот „55 TFSI“ или „40 TDI“ и наместо тоа радикално ги менува имињата на своите модели, при што непарните броеви се за ТНГ, а парните броеви за електричните возила.

Тоа значи дека новиот „Audi A4“ (B10) ќе се вика „A5“, а ќе биде достапен во различни варијанти – седан, караван, SUV караван, купе, кабриолет и „Sportback“. Можно е некои од нив да излезат од моделската палета, но тоа ќе стане јасно кога моделот ќе има премиера.

Сепак, сигурно е познато дека „Audi“ нема да се откаже од топ-верзиите „S5“ и „RS 5“. Тимот на „YouTube“ каналот „AutoYa“ објави своја слика и видео кои покажуваат како треба да изгледа идниот „Audi RS 5 Avant“. Помалиот брат на сегашниот „Audi RS 6 Avant“ би требало да стане конкурент на „BMW M3 Touring“ (G81).

Според информациите, спортскиот караван ќе го задржи досегашниот 2,9-литарски V6 TFSI мотор, кој ќе биде електрифициран и тоа ќе му овозможи да развива околу 700 коњи. Тоа е многу над „BMW M3 Competition xDrive Touring“ со своите 510 ks, па дури и го надминува „Audi RS 6 Avant performance“ или „GT“ специјалното издание.

„AutoYa“ се обидува да го погоди не само изгледот, туку и внатрешноста на „Audi RS 5 Avant“, користејќи фотографии од тест прототипи на моделите „A5“ и „S5“. До каде им успеа, останува да видиме.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП