22 мај, 2024
ПочетнаАВТОБИЗПристигна „Milano“ - првата „Alfa“ на струја (ФОТО/ВИДЕО)

Пристигна „Milano“ – првата „Alfa“ на струја (ФОТО/ВИДЕО)

„Alfa Romeo“ го претстави најмалиот „SUV“ во гамата, кој се очекува да биде новиот бестселер на марката.

„Alfa Romeo Milano“ е компактен електричен кросовер и моментално најмалиот модел што го нуди италијанскиот производител.

Неговиот изглед би требало да биде знак дека брендот добил нов замав под „Stellantis“, што значи дека концернот донирал поголем дел од технологијата и го обвил во естетскиот модел на италијанската школа за дизајн.

Предните светла се поделени, што е сеприсутен тренд во модерната автомобилска индустрија, а покрај атрактивните бои на надворешноста, клиентите ќе можат да изберат тркала со препознатлив изглед со пречник до 20 инчи.

Погледот во кабината открива модерен дизајн во согласност со моменталната дигитализација на кокпитот. Има два екрана со дијагонала од 10,25 инчи, од кои првиот е замена за аналогната инструмент табла, а вториот служи за мултимедијалниот систем на возилото.

„Alfa Romeo“ тврди дека „Milano“ е најпространиот автомобил во својата класа. Сепак, постојат ограничувања бидејќи тоа е механичка основа што ја споделуваат нејзината „сестра“ – „Jeep Avenger“ и „Fiat 600“.

Станува збор за добро познатата платформа „CMP2“, па така „Milano“ има димензии од 4170/1780/1500 mm, што е во склад со сегментот „SUV-B“, додека багажникот нуди волумен од 400 литри.

Што се однесува до погонот, основната електрична верзија на „Elettric“ има батерија со капацитет од 54 kWh и електричен мотор од 156 ks – комбинација позната од сродните модели на „Stellantis“.

Досегот е 410 km, а максималната моќност на полнење е 100 kW.

Верзијата „Veloce“ ја нуди истата батерија, но многу поголеми 240 ks. Овој автомобил има поголеми сопирачки, спортска суспензија и премиум гуми.

Има и „лесна“ хибридна опција со 1,2 трицилиндричен мотор и шестстепен автоматски менувач со две спојки. Достапни се 136 ks, а достапен е и како „Q4“ верзија со погон на сите тркала.

„Alfa Romeo“ веќе почна да прима нарачки за „Milano“, па хибридната верзија може да се купи за 29.900 евра, додека основниот електричен модел чини 39.900 евра.

Кога станува збор за конкуренцијата, што се однесува до електричните возила, тука е прво „Volvo EX30“, но и моделите од концернот „Stellantis“, како „Fiat 600“, „Opel Mokka“, „DS3“ и „Jeep Avenger“. Не треба да го заборавиме и „Ford Puma“, кој оваа година добива електрична верзија.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП