18 април, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАПоскапуваат матурите за најмалку 6.000 денари – 1.000 евра се малку за...

Поскапуваат матурите за најмалку 6.000 денари – 1.000 евра се малку за една матурантка

Се приближува времето на матурите, па младите во Македонја се подготвуваат за својата најубава ноќ. Оваа традиционална прослава обично вклучува свечени фустани, костуми, шминка, музика и веселба.

Но колку чини ова задоволство?

Според извештаите, цените на матурите во Македонија се зголемиле за скоро 6.000 денари во однос на претходната година, па оваа значителна ценовна разлика ги става родителите и учениците пред нови предизвици.

Еден од најголемите трошоци за матурите е секако – фустанот. Младите дами се обидуваат да изгледаат најдобро, па не е чудно што фустаните се важен дел од оваа прослава.

Според извештаите, цените на фустаните се зголемиле, а некои родители мораат да издвојат дури и до 41.000 денари за фустан, вклучувајќи ги и дополнителните детали како чанта, обувки и шминка.

Изборот на локација за матурската вечер е уште еден важен аспект. Големите градови обично нудат повеќе опции, а родителите и учениците се соочени со избор помеѓу различни хотели и ресторани.

Цените на влезниците се разликуваат од место до место, а некои хотели нудат и дополнителни бонуси како подароци за младите. На пример, два познати скопски хотели нудат прослава на матурските вечери по цена од 5.990 денари по лице.

Понудите вклучуваат коктел за добредојде, музичка програма, шведска маса и неограничена консумација на безалкохолни пијалаци, вино и пиво. Дополнително, се обезбедува декорација на салата, хостеси, професионално обезбедување и снимка од вечерта.

Цените на матурските вечери се зголемени поради општата инфлација и зголемените цени на храна и облека.

Младите девојки, според истражувањата, често трошат повеќе пари на подготовката за матурската вечер, вклучувајќи го и облекувањето, шминката и фризурата.

Секако, важно е да се има предвид дека матурите се нешто повеќе од само вечер на која учениците ќе се забавуваат. Затоа, независно од цената, матурите се важен дел од животот на секој ученик.

Б.З.М.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП