21 април, 2024
ПочетнаКОМПАНИИСопственикот на Формула 1 го купува „MotoGP“ од 3,8 милијарди долари

Сопственикот на Формула 1 го купува „MotoGP“ од 3,8 милијарди долари

Сопственикот на Формула 1, „Liberty Media Corp.“ го купува Светскиот шампионат во мотоцикли во „MotoGP“ од „Bridgepoint“ и „Canada Pension Plan Investment Board“, како дел од зделка од 3,8 милијарди долари (3,5 милијарди евра), објави „Bloomberg“.

„Liberty Media“ го презема „MotoGP“ – кој често се опишува како еквивалент на две тркала на Формула 1 – со купување на неговиот сопственик „Dorna Sports“ користејќи комбинација од готовина и акции од „Series C Liberty Formula One“.

„MotoGP“ планира да биде домаќин на 21 трка во 17 земји во оваа година.

Тоа е само уште едно богатство што треба да се апсорбира од проширувачката империја на милијардерот Џон Мелоун, „Liberty Media“, која веќе вклучува широк спектар на медиуми, комуникациски и забавни бизниси, како што е промоторот на концерти „Live Nation Entertainment Inc“. Откако ја купи Формула 1 во 2016-та година, „Liberty Media“ ги таргетираше клучните пазари, вклучително и САД, во обид да ја зголеми популарноста на спортот преку дигитален пренос.

Договорот може да го привлече вниманието на антимонополските регулатори бидејќи ќе спои два моќни бизниси.

, „Liberty Media“ вели дека го финансира договорот со комбинација на готовина и долг и очекува трансакцијата да се затвори до крајот на 2024-та година. Извршниот директор на „Dorna Sports“, Кармело Еспелета ќе продолжи да го води бизнисот по затворањето на договорот.

„Liberty Media“ планира да ги прошири „MotoGP“ настаните на „поширока глобална публика“, вели извршниот директор Грег Мафеи.

„Бизнисот постигна значителен напредок и имаме намера да го зголемиме спортот за навивачите на„ MotoGP“, тимовите, комерцијалните партнери и нашите акционери“, додаде тој.

„Goldman Sachs & Co. LLC“ делуваше како финансиски советник на „Liberty Media“ и обезбедува посветено финансирање со долг. „O’Melveny & Myers LLP“ дејствуваше како правен советник. „Moelis & Company LLC“ е финансиски советник на „Dorna“, а „Latham & Watkins LLP“ е нејзин правен советник.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП