21 април, 2024
ПочетнаАВТОБИЗШто да очекуваме од „Audi“ во оваа година

Што да очекуваме од „Audi“ во оваа година

Веќе е крајот на март, но „Audi“ веќе претстави неколку нови производи.

Започна со фејслифтираниот „Q7“ кон крајот на јануари, проследен со „RS6 Avant GT“ на почетокот на февруари. Ажурираниот „S3“ дебитираше неколку дена подоцна, следен од обичниот „А3“. И првиот „Q6 E-Tron“ се приклучи на иновацијата пред неколку дена. Но, оваа година претстои уште многу за германскиот бренд.

Во Извештајот на „Audi 2023“, дури 154 страници детално раскажуваат за новитетите на марката, со што е јасно дека повеќе од 20 нови производи ќе излезат на пазарот до крајот на 2024-та година. Лидер ќе биде „A6 E-Tron“. Ќе се појави во наредните месеци како целосно електричен модел базиран на „Premium Platform Electric“. Хардверот „PPE“ беше заеднички развиен со „Porsche“ и веќе ги поткрепува „Q6 E-Tron“ и „Macan“. Новиот „A6 E-Tron“ ќе се продава како седан (добро, технички ќе биде хечбек со пет врати) и како караван.

Во втората половина од годината, „Audi“ ќе ги лансира следните генерации на „A5“ и „Q5“. Овие модели ќе се засноваат на она што компанијата го нарекува „Premium Platform Combustion“ (PPC) – еволуција на постоечката „MLB“ архитектура на „VW Group“. Германскиот луксузен бренд воопшто не го спомнува „А4“, а тоа е затоа што е во опаѓање.

„А4“ што го знаеме денес ќе стане „А5“, отстапувајќи во опсегот на идниот електричен „A4 E-Tron“. „Audi“ не соопшти дали во сегментот ќе има уште една лимузина со мотори со внатрешно согорување или дали „A5 Sportback“ ќе го замени „A4 Sedan“. Шпионските снимки открија дека имотот ќе живее до следната генерација, затоа подгответе се за моделите „A5“/„S5“/„RS5 Avant“ кои ќе бидат понудени заедно со „Sportback“.

Автомобилските папараци не забележале ниту еден купе или кабриолет прототип на „А5“, но има надеж дека моделите со две врати сѐ уште се планираат. Сепак, сегментот се намалува, а доказ за тоа е фактот што „Mercedes“ ги комбинираше купе и кабриолет моделите од „C-Class“ и „E-Class“ за да го создаде „CLE“.

„Q5“ ќе влезе во третата генерација во 2024-та година и, како и претстојниот „A5“, ќе добие ново семејство на мотори со внатрешно согорување со „висока ефикасност“ со хибридна надградба. Ова ќе бидат последниот развој на дизелот на „Audi“, бидејќи марката има за цел да ги објави своите последни автомобили со конвенционален погон во 2026-та година. Секоја нова верзија потоа ќе биде целосно електрична, бидејќи компанијата сака да стане целосно електрична до крајот на 2033-та година.

Во меѓувреме, еве неколку други модели кои би можеле да пристигнат пред крајот на 2025-та година. Се надеваме дека ќе видиме наследник на компактниот кросовер „Q3“, ажурираното дуо „RS3 hot hatch/sedan“, „Q6 E-Tron Sportback“, електричен „А8“ и „SUV“ со три реда „Q9“. „A1“ и „Q2“ нема да се ажурираат бидејќи „Audi“ најави дека овие модели ќе бидат исфрлени од употреба на крајот од нивниот животен циклус. Истата судбина ја доживеа и „TT“ минатата година, а вчера и официјално беше објавено пензионирањето на „R8“ како последен од моделот кој излезе од производната лента.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП