26 мај, 2024
ПочетнаСВЕТНики Хејли ја прекинува кампањата, Трамп е единствениот републикански кандидат

Ники Хејли ја прекинува кампањата, Трамп е единствениот републикански кандидат

Американскиот претседателски кандидат Ники Хејли денеска објави дека ќе ја заврши својата кампања по серијата порази на националните прелиминарни избори во вторник, оставајќи го поранешниот претседател Доналд Трамп како единствениот републикански кандидат за ноемвриските избори.

Хејли, која е поранешен гувернер на американската сојузна држава Северна Каролина и поранешен американски амбасадор во Обединетите нации, беше најистакнатиот ривал на Трамп за претседателската кандидатура.

Нејзиното излегување од трката ќе му овозможи на Трамп целосно да се фокусира на изборниот реванш со Бајден во ноември. Поразот на Хејли во трката за номинација претставува и удар за оние републикански гласачи и финансиери кои силно се спротивставија на Трамп и неговите политички идеи.

Таа беше особено популарна меѓу умерените и високообразованите гласачи, од кои се очекува да имаат клучна улога на претседателските избори.

Нејзините поддржувачи велат дека Хејли ги надминала сите очекувања со тоа што отишла дури дотаму што се кандидирала директно против Трамп.

Се стравува дека Трамп ќе успее да ја обедини поделената партија.

Хејли јасно стави до знаење дека не сака да биде потпретседател на Трамп, ниту да се кандидира на листа на трета партија.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП