21 април, 2024
ПочетнаКОМПАНИИ„Dell“ претстави оптимистички предвидувања за 2025-та година

„Dell“ претстави оптимистички предвидувања за 2025-та година

„Dell Technologies“ предвидува годишен приход и профит над проценките на Волстрит во петокот, обложувајќи се на побарувачката за своите сервери за вештачка интелигенција (AI). Тоа ја зголеми цената на акциите на компанијата за повеќе од 16 отсто во после-пазарното тргување.

„Dell“ има корист од зголемената побарувачка за сервери со вештачка интелигенција опремени со графички процесорски единици на „Nvidia“ (GPU), кои помагаат да се задоволат барањата на компјутерите со високи перформанси.

„Нашиот силен моментум во серверите оптимизирани за вештачка интелигенција продолжува, со нарачки кои растат скоро 40% последователно, а заостанатите речиси двојно се зголемуваат, излегувајќи од фискалната година на 2,9 милијарди долари“, рече главниот извршен директор Џеф Кларк во изјавата.

Пазарот на персонални компјутери, исто така, покажува знаци на закрепнување по забавувањето на приходите што започна во 2022-ра година од врвовите на пандемијата, бидејќи бледнее бумот на побарувачката за компјутери и електроника за работа од далечина.

„Остануваме оптимисти за претстојниот циклус за замена на компјутери и долгорочното влијание на ВИ на пазарот на персонални компјутери“, рече главниот финансиски директор Ивон Мекгил.

Исто така во попладневното тргување во петокот, акциите на конкурентот за сервери „Hewlett Packard Enterprise“ паднаа за 3,7 отсто откако прогнозираше квартален приход под проценките на Волстрит.

Друг ривал, „Lenovo Group“, објави силен квартален извештај минатата недела, при што приходите се вратија на раст по пет квартали пад.

Глобалниот пазар на персонални компјутери се врати на раст од 3% во четвртиот квартал од 2023-та година и сега е подготвен за силно закрепнување во 2024-та година, објави аналитичката компанија „Canalys“ во јануари.

„Dell“ очекува приход меѓу 91 и 95 милијарди долари за тековната фискална година. Просечната проценка на аналитичарите е 92,07 милијарди долари, покажуваат податоците на „LSEG“.

Компанијата очекува приспособена заработка по акција за цела година од 7,50 долари, плус или минус 0,25 долари, наспроти проценката од 7,15 долари.

Компанијата објави пад на приходите од 11% до 22,32 милијарди долари во четвртиот квартал до 2 февруари, малку над проценките од 22,16 милијарди долари. Без еднократните ефекти, заработката по акција беше 2,20 долари, наспроти проценките од 1,73 долари.

Приходите во групата за инфраструктурни решенија, која вклучува понуди за складирање, софтвер и сервери, се намалија за околу 6% на 9,33 милијарди долари, а групата за решенија за клиенти, во која се сместени компјутерите, паднаа за речиси 12% на 11,72 милијарди долари.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП