26 мај, 2024
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАНе е iPhone, ниту Samsung Galaxy: Доделена награда за најдобар паметен телефон...

Не е iPhone, ниту Samsung Galaxy: Доделена награда за најдобар паметен телефон во светот

Секоја година на најголемиот саем за мобилни телефони во светот, Mobile World Congress (MWC), се доделуваат награди (GLOMO – Global Mobile Awards) во бројни категории, а секако најинтересна е категоријата за најдобар смартфон во светот.

Минатата година, таа награда отиде во рацете на Apple и нивниот модел iPhone 14 Pro, а неговиот наследник, iPhone 15 Pro, исто така беше во потесниот избор за да ја добие наградата за 2023 година. Покрај серијата Pro на најновите телефони на Apple, за титулата најдобар телефон на годината се изборија и серијата Galaxy S23 на Samsung, потоа Galaxy Z Flip 5, OnePlus Open / Oppo Find N и серијата смартфони на Google Pixel 8.

Наградата отиде во рацете на Google, односно неговите телефони Pixel 8 и 8 Pro, а како што е објаснето од GSMA, организацијата која го организира овој избор, најдобриот телефон на годината комбинира одлични перформанси, иновации и лидерство според проценките на водечките независни аналитичари во светот, новинари и инфлуенсери.

Рик Остерлох, постар потпретседател на одделот за уреди и услуги на Google, објави фотографија од славеничкиот тим на Musk’s X по освојувањето на наградата и им се заблагодари на сите корисници на нивните телефони, како и на тимот од Google кој го овозможи овој успех. Ова е првпат телефон на Google да ја добие наградата за најдобар паметен телефон на годината. Нивниот Pixel 6, исто така, беше избран за најдобар телефон за 2021 година, додека Pixel 3, односно опцијата Night Shift на овој телефон, ја освои наградата GSMA за најдобра дисруптивна иновација во 2019 година.

Дека Google е на вистинскиот пат со своите уреди покажува и податокот дека минатата година, најмногу на крилата на Pixel 8, испорачаа повеќе од 10 милиони паметни телефони. Иако ова е бројка која не може да се спореди со водечките компании, сепак покажува напредок и раст на интересот за нивните телефони и технологија.

Google ги претстави телефоните од серијата Pixel 8 во октомври минатата година. Двата модели се напојуваат со нивниот чипсет Tensor G3 и мобилниот оперативен систем Андроид 14, а додека обичниот модел има помала дијагонала на екранот (6,2 инчи) и две камери (главна и 12 мегапиксели со ултраширок), моделот Pro доаѓа со 6,7 инчи екран и , покрај главната камера од 50 MP, има и две камери од 48 MP, ултраширок и телефото со 5x оптички зум.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП