21 април, 2024
ПочетнаЗДРАВЈЕОва се четири најдобри совети за здравјето на цревата: Лекар открива која...

Ова се четири најдобри совети за здравјето на цревата: Лекар открива која храна е задолжителна

Здравото црево може да го зајакне нашиот имунолошки систем, да го поддржи централниот нервен систем, да го контролира шеќерот во крвта, па дури и расположението.

Микробиомот на цревата е под големо влијание од она што го јадеме. Познатиот доктор Мајкл Мозли вели дека во нашиот стомак има низа бактерии кои ги нарекува „дождовна шума на нашето тело“.

Постојат неколку работи кои можете да ги направите за да ги одржите вашите црева здрави. Според др. Мозли, треба да се фокусираме на четири работи.

Медитеранска исхрана

Д-р. Мозли е голем заговорник за медитеранската исхрана, која се покажа дека не само што промовира губење на тежината, туку и го намалува ризикот од хронични болести како што се кардиоваскуларни болести, метаболички синдром и дијабетес тип 2.

Тоа е затоа што медитеранската исхрана обично содржи повеќе влакна, што го зголемува количеството на корисни бактерии во цревата. Диетата вклучува многу свеж зеленчук, овошје, грав, квалитетни протеини и здрави масти како маслиново масло.

Јадете повеќе влакна

Д-р. Мозли препорачува 30 грама влакна дневно. Ова не само што ќе ви помогне да останете сити, туку ќе го стабилизирате шеќерот во крвта. Тоа е затоа што одредени цревни бактерии ги варат влакната, што ја зголемува цревната микробиота.

Фокусирајте се на различноста

Според доктор Мозли, додавањето на зеленчук без скроб, здрави масти, месо и мешунки во вашата исхрана е добро за здравјето на цревата. Дури и ако не ја следите медитеранската исхрана, добро е да вклучите растенија, здрави масти и извори на протеини.

Додадете пребиотици и пробиотици во вашата исхрана

Европскиот совет за информации за храна рече дека „цревата се како градина“ и дека „пребиотиците се семињата што ги садите, додека пробиотиците се ѓубриво што им помага да растат“. И двете може да се најдат во храната како кромид, праз или со земање суплементи, пренесува Story.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП