21 април, 2024
ПочетнаСВЕТБлиска соработнчка на Алексеј Навални тврди дека знае зошто е убиен, наводно...

Блиска соработнчка на Алексеј Навални тврди дека знае зошто е убиен, наводно Роман Абрамович е вмешан во се (ВИДЕО)

Алексеј Навални е убиен во колонијата затоа што неговите соработници успеале да разменат политичари за офицерот на ФСБ Вадим Красиков, кој беше осуден на доживотен затвор во Германија, изјави Марија Певчик, претседател на Антикорупциската фондација, пренесува The Moscow Times.

„На почетокот на февруари на Путин му беше понудено да го размени офицерот на ФСБ, Вадим Красиков, кој издржува казна за убиство во Берлин, за двајца американски државјани и Алексеј Навални. Добив потврда дека преговорите се во тек и дека се во завршна фаза вечерта на 15 февруари. „Алексеј беше убиен на 16 февруари“, рече Певчик.

Политико пишува дека руски опозициски политичар намерно бил убиен по наредба на претседателот Владимир Путин пред размената на затвореници со која би бил ослободен во замена за убиецот на ФСБ затворен во Германија.

Во видеото на YouTube објавено во понеделникот со наслов „Зошто Путин го уби Навални сега?“, од бликата соработничка на опозиционерот, Марија Певчик, рече дека по месеци лобирање за размена на затвореници, „до пролетта минатата година, нашиот план беше одобрен“.

„Навални требаше да биде слободен во следните денови бидејќи донесовме одлука за неговата размена“, рече таа. Певчик додаде дека рускиот милијардер олигарх Роман Абрамович дејствувал како лична врска меѓу западните претставници и Путин во посредувањето во договорот.

Певчик рече дека договорот го вклучувал Вадим Красиков, агент на ФСБ затворен во Германија за убиство на поранешен чеченски командант во 2019 година и „двајца американски државјани“.

Певчик додаде дека доцна на 15 февруари добила потврда дека таква размена ќе има, но таа верува дека Путин тогаш се предомислил.

Според неа, тимот на ФБК пред две години постигнал решение за размена на Навални. Проблемот беше што странските земји немаа обврска да му помогнат на уапсениот руски државјанин. За да се надмине оваа точка, Антикорупциската фондација предложи да се организира хуманитарна размена.

„Имплементацијата на тој план траеше дури две години, можеше и помалку. Но, немаше доволно желба и волја. Огромни напори, недели чекање одговори, десетици патувања, стотици неодговорени повици“, рече таа.

Соработниците на Навални се обидоа да го решат проблемот не само преку американски и германски политичари, туку и преку „најбогатите луѓе на оваа планета кои влијаат врз политичарите“, вклучително и „преку соработниците на Путин“.

„На Путин му беше јасно дадено дека единствениот начин да го добие Красиков е да го замени за Навални. Ах, добро?, ја погоди размислувањето на Путин.

„Нема да толерирам Навални да биде слободен и да го замениме со некој друг кога ќе дојде време“, изјави таа.

Тоа е апсолутно нелогично, ирационално, тоа е однесување на луд мафијаш. Но, поентата е дека Путин полуде од омраза кон Навални“, рече таа.

На 18 февруари, германскиот таблоид Билд објави дека Навални може да биде заменет со Красиков. Како што забележува весникот, во преговорите учествувале Москва, Вашингтон и Берлин.

Во интервјуто со Такер Карлсон, кое беше објавено на 8 февруари, самиот Путин укажа на својата подготвеност да го размени новинарот на Волстрит журнал Еван Гершкович, кој е во руски затвор под обвинение за шпионажа, за Красиков.

Смртта на Алексеј Навални во поправната колонија број 3 во селото Харпа на 16 февруари во попладневните часови беше пријавено од Одделот на Федералната казнена служба на административниот округ Јамало-Ненец. Одделот соопшти дека на политичарот му се слошило за време на прошетката и речиси веднаш изгубил свест. Лекарите не можеле да му го спасат животот откако се обидувале да го оживеат повеќе од половина час.

После тоа, телото на Навални беше пренесено од колонијата во Салехард. Претставниците на Истражниот комитет на Русија им рекле на адвокатите и мајката на политичарот дека неговото тело е испратено на „хемиски преглед“, кој ќе трае 14 дена.

Сепак, на 24 февруари телото на Навални и беше предадено на неговата мајка Људмила Навални. Пред тоа се дозна дека во лекарскиот извештај за смртта пишувало дека „политичарот починал од природна смрт“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП