21 април, 2024
ПочетнаСВЕТNew York Times: ЦИА одржува дванаесет тајни бази во Украина

New York Times: ЦИА одржува дванаесет тајни бази во Украина

Американскиот New York Times објави, врз основа на повеќе од 200 интервјуа со сегашни и поранешни функционери во Украина, САД и Европа, дека ЦИА одржува 12 тајни бази во Украина, долж границата со Русија.

Тие, исто така, известуваат дека минатиот четврток, шефот на ЦИА, Вилијам Барнс, ја направил својата десетта тајна посета на Украина од почетокот на сеопфатната руска инвазија.

NYT известува дека пред сеопфатната војна, Украинците им се докажале на Американците со собирање пресретнувања кои помогнале да се докаже руската вмешаност во соборувањето на Малезија ерлајнс во 2014 година. Украинците, исто така, им помогнаа на Американците да ги гонат руските агенти кои наводно се мешале во претседателските избори во САД во 2016 година.

Околу 2016 година, ЦИА започна со обука на елитната единица на украинските специјални сили позната како Единица 2245, која пресретнала руски беспилотни летала и комуникациска опрема за да може техничарите на ЦИА да ги променат инженерските системи за шифрирање на Москва. Според NYT, еден од офицерите во оваа единица бил актуелниот шеф на одбранбената разузнавачка служба Кирило Буданов.

ЦИА, исто така, помогна во обуката на новата генерација украински шпиони кои работеле во Русија, низ Европа, во Куба и на други места каде што Русите имаат значително присуство.

Според „New York Times“, деталите за партнерството меѓу украинските и американските разузнавачки агенции биле внимателно чувани цела деценија.

„Сега тие разузнавачки мрежи се поважни од кога било, со Русија во офанзива и Украина се повеќе зависна од саботажи и ракетни напади со долг дострел за кои се потребни шпиони далеку зад непријателските линии. И тие се сè повеќе изложени на ризик. Ако републиканците во Конгресот го намалат военото финансирање на Киев, ЦИА можеби ќе треба да се намали. За да се обиде да ги смири украинските лидери, Вилијам Џеј Барнс, директорот на ЦИА, минатиот четврток беше во тајна посета на Украина, негова десетта посета од инвазијата“, се вели во текстот.

NYT известува дека партнерството меѓу ЦИА и Украинската одбранбена разузнавачка служба (ДИУ) започна кон крајот на февруари 2014 година, кога поранешниот претседател Виктор Јанукович побегна во Русија. Оваа соработка беше предложена од Валентин Наливајченко, кој стана шеф на Службата за безбедност на Украина (ССУ).

Американските правила им забрануваат на разузнавачките агенции да пружат каква било помош за Украина што „разумно би можело да се очекува“ да има смртоносни последици. Сепак, црвените линии никогаш не беа целосно јасни, создавајќи постојана тензија во партнерството.

Во Киев, Наливајченко го избра долгогодишниот помошник, генералот Валери Кондратиук, да раководи со ДИУ, и тие создадоа нова паравоена единица распоредена зад линиите на рускиот агресор за да спроведува операции и да собира разузнавачки информации што ЦИА или МИ6 не можеа да ги обезбедат.

По инцидентот што се случи кога групата на Буданов влезе на Крим во 2016 година, Американците многу се налутија и се заканија дека ќе ја затворат програмата.

После тоа тогашниот шеф на ЦИА Џон Бренан го повика генералот Кондратиук повторно да ги нагласи црвените линии. Генералот беше вознемирен.

„Тоа е наша војна и мораме да се бориме“, одговори тој, според еден колега.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП