21 април, 2024
ПочетнаСВЕТАмериканските сили во акција: Уништени противбродски крстосувачки ракети на јеменските Хути

Американските сили во акција: Уништени противбродски крстосувачки ракети на јеменските Хути

Американските сили уништија седум мобилни противбродски крстосувачки ракети на јеменските Хути кои групата планираше да ги лансира на цели во Црвеното Море.

Ова денеска го соопшти американската централна команда (CENTCOM).

Во соопштението на платформата X, CENTCOM додаде дека ракетите се идентификувани во областите во Јемен контролирани од Хутите и се решени да претставуваат непосредна закана за трговските и бродовите на американската морнарица во регионот.

Според CENTCOM, овие акции ќе ја заштитат слободата на навигација и ќе ги направат меѓународните води побезбедни за американската морнарица и трговските бродови.

Лидерот на јеменските Хути, Абдул Малик Ал-Хути, во петокот најави дека групата нема да се откаже од нападите врз бродови во Црвеното Море и најави воведување на ново оружје што ќе се користи при напади врз бродови.

Во ноември Хутите почнаа да напаѓаат бродови во Црвеното Море поради, како што рекоа, израелскиот напад врз Појасот Газа.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП