21 април, 2024
ПочетнаМАКЕДОНИЈАИма ли повредно девојче од Македонче? Охридските угостители им нудат брда и...

Има ли повредно девојче од Македонче? Охридските угостители им нудат брда и долини на домашните келнерки

Охридските угостители, кои во последно време се принудени да бараат и да вработуваат девојки од странство за работа во нивните ресторани, кафулиња и хотели, сепак не се откажуваат и од домашната работна сила.

На социјалните мрежи се појавија неколку огласи во кои се нудат плати од 60.000 до 100.000 денари за сезонска работа од пет месеци во Охрид.

Еден од огласите гласи:

„Се бараат 12 девојки на возраст од 18 до 30 години за сезонска работа од 5 месеци во Охрид. Во зависност од работното место, месечните плати се движат од 60.000 до 100.000 денари. Предност имаат девојки со искуство во физичка работа и искуство со работа во група. За некои девојки ќе биде потребна обука од неколку дена која не е платена“, се вели во огласот.

Според сопственик на еден од рестораните во Охрид, оваа година е многу тешко да се најдат квалитетни кадри за работа, иако платите се привлечни.

„Секоја година имаме потешкотии со вработување на девојки од странство, бидејќи треба да им обезбедиме сместување, превоз, визи и други документи. Оваа година ситуацијата е уште полоша. Затоа решивме повторно да пробаме да најдеме девојки од Македонија, кои би сакале да работат во Охрид за пет месеци. Ние им нудиме добри плати, убава атмосфера и можност за забава и одмор. Се надеваме дека ќе имаме доволно заинтересирани кандидатки”, рече тој.

Денар разговараше со 26-годишната Ана Миленковска која со години работи како келнерка во еден од најпопуларните локали во Охрид, но која сега одлучила да замине на сезонска работа во Хрватска.

„Работев во Охрид секоја летна сезона од кога знам за себе. Ми се допаѓа да работам со туристи, да им го покажувам нашиот град и нашата култура. Но оваа година сакам да видам нешто ново, да истражувам други земји и да заработувам повеќе. Во Хрватска, платата за келнерка е околу 2.000 евра, што е двојно повеќе од тука. Плус, имаат многу повеќе туристи и многу подобра организација, а со тоа и поголем бакшиш. Јас мислам дека ова е добра прилика за мене да учам и да се забавувам”, ни изјави Миленковска.

Охрид е една од најпосетените туристички дестинации во Македонија и регионот, со богата историја, култура и природа.

Секоја година, Охрид е домаќин на над милион туристи, кои трошат пари на храна, пијалаци, сувенири и други услуги.

Б.З.М.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП