26 мај, 2024
ПочетнаСВЕТАмериканскиот Сенат одобри 95 милијарди долари помош за Украина и Израел

Американскиот Сенат одобри 95 милијарди долари помош за Украина и Израел

Американскиот Сенат рано во вторникот гласаше за усвојување на нацрт-законот за странска помош од 95,3 милијарди долари за Украина и Израел, со што започна нова пресметка со Претставничкиот дом додека претседателот Мајк Џонсон го критикуваше законот.

Пакетот за странска помош вклучува милијарди долари за поддршка за Украина и за безбедносна помош за Израел, како и хуманитарна помош за цивилите во Газа, Западниот Брег и Украина, меѓу другите приоритети. Не е јасно дали Џонсон ќе одржи гласање за тоа, а многу републиканци во Претставничкиот дом се противат на дополнителна помош за Украина.

Нацрт-законот беше усвоен во Сенатот и покрај критиките на Џонсон за нацрт-законот и поранешниот претседател Доналд Трамп сигнализираше противење на законот, тврдејќи дека САД треба да престанат да обезбедуваат странска помош, освен ако не е во форма на заем.

Нацрт-законот вклучува 60 милијарди долари за поддршка на Украина во нејзината борба против Русија, 14,1 милијарди долари безбедносна помош за Израел, 9,2 милијарди долари хуманитарна помош и 4,8 милијарди долари за поддршка на регионалните партнери во индо-пацифичкиот регион.

Сенатот го усвои нацрт-законот откако републиканците минатата недела блокираа поширок нацрт-закон кој би ја комбинирал странската помош со двопартиски договор за границата. Републиканците првично се залагаа за безбедноста на границите да биде дел од законот, но потоа го отфрлија двопартискиот договор за границата поради нападите на мерката од Трамп и врвните републиканци во Претставничкиот дом.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП