26 февруари, 2024
ПочетнаСВЕТПоранешен израелски генерал: Египет може да стане незапирлив непријател на Израел

Поранешен израелски генерал: Египет може да стане незапирлив непријател на Израел

Во програма на израелското радио 103FM за напредокот на борбата во Појасот Газа и слабеењето на исламското движење на отпорот Хамас, пензионираниот израелски генерал Јицак Брик рече дека Египет со години гради автопати до Синај, со цел да стигне до Израел.

„Ерусалим пост“ објави дел од она што се дискутираше во програмата. Водителот на програмата Ариел Сегал, откако спомена дека шефот на Мосад го формулира одговорот на Израел на предлозите на медијаторот, рече дека способноста на израелската армија да се бори против Хамас се намалува, степенот на оперативни грешки се зголемува, а притисокот врз владата од страна на семејствата на заложниците не успеа.

Јицак Брик додаде дека Хамас се уште се чувствува многу силен и не сака да постигне договор за заложниците, дека има време бидејќи „не сме блиску до слабеење на неговите способности, Хамас ќе продолжи да постои“.

Осврнувајќи се на борбите во коридорот Филаделфија и во Рафах, Брик рече дека сите знаат дека под коридорот има патишта кои доаѓаат од Синај и дека израелската армија не останала покрај овој коридор, иако имала можност, бидејќи тоа би предизвикало многу жртви, па Израел се надеваше дека Египќаните ќе го сторат тоа.

Но, сега има голем проблем со Египет, вели поранешниот генерал, тие не се подготвени за тоа и не се согласуваат дека тоа го правиме од оваа страна од коридорот. Ни се заканува дека ако почнеме да го правиме она што ќе доведе до преминување на голем број луѓе на Синај, ќе го наруши мирот.

„Египет, иако сиромашна земја, денес ја има најсилната армија на Блискиот Исток со околу 4.000 тенкови, стотици најнапредни авиони и една од најдобрите морнарици што постојат. Таа, исто така, со години гради автопати до Синај. Не градат војска за ниту една страна. Тоа значи дека со донесувањето на одлуката за прекин на мирот, Египет ќе стане непријателска земја, а ние немаме ниту една бригада која ќе се судри со египетската армија“, рече на крајот Брик.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП