21 февруари, 2024
ПочетнаАВТОБИЗНема да добие наследник, па „MINI“ се прости од „Clubman“ (ФОТО)

Нема да добие наследник, па „MINI“ се прости од „Clubman“ (ФОТО)

„MINI“ го пензионираше „Clubman“, а последниот примерок излезе од монтажната лента на фабриката на производителот во Оксфорд, Обединетото Кралство. „Clubman Final Edition“ беше претставен во април минатата година, а во септември „MINI“ објави дека не планира да го лансира моделот од следната генерација.

Како што компанијата ја реорганизира својата палета на производи, новиот „Countryman“, откако ќе го наследи својот претходник, практично ќе служи како замена за „Clubman“.

Покрај тоа, „MINI Aceman“ ќе седи под „Countryman“ за да ја заокружи линијата електрични возила на британската марка.

Стефани Вурст, шефот на брендот на „MINI“, минатата година изјави дека компанијата продала двојно повеќе модели на „Countryman“ од „Clubman“, со што е полесно да се одлучи кој од двата автомобили да остане во линијата.

Модерниот „MINI Clubman“ пристигна во 2007-ма година како наследник на оригиналот од 1969-та година, кој остана во производство до раните 1980-ти.

Новиот „Clubman“ помогна во создавањето на „MINI Clubvan“ во 2013-та година. Тоа беше и првиот модел на марката со погон на сите тркала, со претставувањето на „Clubman All-4“ во 2016-та година.

„MINI“ има произведено повеќе од 1,1 милиони примероци на „Clubman“ од 2007-ма година.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП