24 мај, 2024
ПочетнаАВТОБИЗГлавниот дизајнер на „BMW“ го покажа наследникот на „i8“ (ФОТО)

Главниот дизајнер на „BMW“ го покажа наследникот на „i8“ (ФОТО)

„BMW i8“ беше многу посебен автомобил за марката. Комбинира впечатлива форма со „plug-in“ хибридна погонска единица ориентирана кон перформансите што не се нуди на никаде на друго место во гамата. Излегува дека Баварците имале планови и за неговиот наследник, кој би требало да се вика „i16“.

Главниот дизајнер на „BMW“ – Домагој Дукец откри детали за моделот на кој работи самиот. Тоа е всушност верзија поблиску до производство на „Vision M Next Concept“, која беше претставена на конференцијата „BMW NextGen“ во Минхен во 2019-та година.

„Vision M Next Concept“ користи четирицилиндричен хибриден мотор со вкупна моќност на системот од 600 ks. Може да достигне 100 km/h од место за 3,0 секунди и да достигне максимална брзина од 300 km/h. Не е јасно какви промени во погонската единица би можел да претрпел „i16“ доколку стигне до производната линија.

Дукец забележува дека дизајнот на „i16“ бил инспириран од моделот „BMW M1“ (1978-81). Сличностите може да се забележат особено на задниот дел, каде што има отвори на задното стакло и облици на браници кои потсетуваат на страничните отвори на класичен спортски автомобил. Логото на „BMW“ лево и десно над задните светла исто така потсетуваат на „M1“.

Производството „i16“ ќе користи пластична монокок структура засилена со јаглеродни влакна на „i8“. Според Дукец, проектот стана жртва на лош тајминг, бидејќи деловните компликации предизвикани од пандемијата на коронавирус во 2020-та година предизвикаа „BMW“ да го запре развојот. Цената на „i16“ и малиот потенцијал на продажбата беа наведени како фактори за прекинот на автомобилот.

Ако „i16“ достигнал производство, би се појавил на пазарот околу 2022-ра година, само две години по крајот на производството на „i8“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП