21 април, 2024
ПочетнаКОМПАНИИ„Intel“ потона на берзата по слабата прогноза

„Intel“ потона на берзата по слабата прогноза

Акциите на „Intel“ паднаа за речиси 12% во петокот, откако компанијата објави лоши насоки за приходите за првиот квартал.

Производителот на чипови се бори да се справи со несигурната побарувачка на традиционалните пазари за компјутери и се обидува да ја достигне трката со вештачка интелигенција.

Акциите на производителот на чипови се зголемија за 90% во 2023-та година, но последното повлекување избриша околу 25 милијарди долари од нејзината пазарна вредност.

Аналитичарите велат дека иако многу компании во секторот на чипови во последно време се подобрени, „Intel“ станува исклучок поради загриженоста дека компанијата доцни да изгради конкурентни предности во ВИ во центарот за податоци.

Продажбата на пазарот за обработка на чипови за компјутери и лаптопи, лошо забавува, изјави за „Reuters“, Рас Молд, главен инвестициски директор во „AJ Bell“, додавајќи:

„Компанијата ризикува да заостане бидејќи чиповите од компании како „Nvidia“ и „Advanced Micro Devices“ играат сè поважна улога во индустријата за вештачка интелигенција која е гладна за податоци“.

Приходите на компанијата за тековниот квартал се очекува да ги пропуштат пазарните проценки за повеќе од 2 милијарди долари. Прогнозата за приспособена добивка од 13 центи по акција исто така ќе ги пропушти очекувањата.

„Intel“ сè уште не е конкурентен на пазарот на чипови со вештачка интелигенција, но централните процесорски единици (процесори) на компанијата често се користат заедно со чиповите со вештачка интелигенција на „Nvidia“. Третина од серверските процесори на „Intel“ сега се продаваат како дел од системите за вештачка интелигенција.

„Иако „Intel“ ги надмина проценките (за приходите во четвртиот квартал), разочарувањето на инвеститорите од растот во полето на графичкиот процесор во центарот за податоци може да се припише главно на побавните од очекуваните испораки и проширувањето на производната линија“, рече Лукас Кех, полупроводнички аналитичар во „Third Bridge“.

Мрачната прогноза на еден од најголемите добавувачи на компјутерски чипови по пазарен удел ги намали надежите за закрепнување на пазарот, со што акциите на другите производители на чипови беа пониски и во сесијата пред пазарот. Оние на „Nvidia“ (NVDA.O), „Advanced Micro Devices“ (AMD), „Qualcomm“ и „Micron Technology“ (MU.O) паднаа помеѓу 1 и 2,5 проценти.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП