21 април, 2024
ПочетнаКОМПАНИИ„Macy's“ ја одби понудата да биде купена за 5,8 милијарди долари

„Macy’s“ ја одби понудата да биде купена за 5,8 милијарди долари

Модната компанија „Macy’s“ рече дека не е заинтересиран за понуда од „Arkhouse Management“ и „Brigade Capital Management“ да ја преземе, велејќи дека понудата нема „убедлива вредност“, објави „Bloomberg“.

Минатиот месец инвеститорите дадоа понуда од 5,8 милијарди долари или 21 долар по акција, а претходно во неделата „Arkhouse“ се закани дека ќе ја преземе својата понуда до акционерите доколку синџирот стоковни куќи не влезе во преговори. Понудата претставува премија од 19% во однос на цената по која акциите на „Macy’s“ се затворија во петокот.

Одборот на „Macy’s“ одлучи дека нема „да склучува договор за необјавување или да дава податоци за длабинска анализа на „Arkhouse“ и „Brigade“, соопшти компанијата откако „Arkhousе“ ја даде својата изјава. Исто така, се вели дека информациите дадени од инвеститорите не успеале да ја решат загриженоста за способноста на компаниите да го финансираат договорот.

„Arkhouse“ претходно рече дека консултанти од сите земји имале првични разговори и било разговарано за финансирањето. Компанијата го повика „Macy’s“ експедитивно да се вклучи во дискусии со добра волја, истакнувајќи дека акциите на трговецот на мало паднале од својот врв по откривањето на понудата.

„Ние сме високо мотивирани да го завршиме купувањето на „Macy’s“ и подготвени сме да ги преземеме сите неопходни чекори, вклучително и директен ангажман со акционерите, за да ја постигнеме оваа цел. Ја охрабруваме компанијата да ни одговори оваа недела“, коментира инвеститорот.

„Macy’s“ се бореше со конкуренција бидејќи преференциите на купувачите се оддалечија од стоковните куќи, а онлајн трговците на мало се преселија во клучните категории на производи како што се облека и домашни производи. Компанијата со седиште во Њујорк во четвртокот соопшти дека ќе намали околу 3,5 отсто од својата работна сила пред заминувањето на долгогодишниот извршен директор Џеф Генет. Во изјавата на „Macy’s“ во неделата, Генет рече дека гигантот продолжува да биде „отворен за нови можности кои се во најдобар интерес на компанијата и на сите наши акционери“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП