21 април, 2024
ПочетнаКОМПАНИИ„TSMC“ ги надмина очекувањата за профит и приход

„TSMC“ ги надмина очекувањата за профит и приход

Најголемиот светски производител на чипови „Taiwan Semiconductor Manufacturing Company“ (TSMC) објави подобар од очекуваниот профит и приходи благодарение на послабите макроекономски услови.

Приходите на гигантот изнесуваат 625,53 милијарди нови тајвански долари (19,62 милијарди американски долари), наспроти очекувањата за 618,31 милијарди, а неговата нето добивка – 238,71 милијарди нови тајвански долари, наспроти очекувањата од 225,22 милијарди долари.

„TSMC“, исто така, објави дека приходите паднале за 1,5% во однос на претходната година на 625,53 милијарди НТД, а нето добивката паднала за 19,3% од 2022 година на 238,71 милијарди НТД. Тоа се споредува со прогнозата за приход на „TSMC“ за четвртиот квартал од 18,8 до 19,6 милијарди долари.

„Во четвртиот квартал, приходите се зголемија за 14,4% последователно [во третиот квартал], поддржан од континуираниот силен раст на нашата водечка во индустријата технологија од 3 нанометри“, објасни „TSMC“ во својот извештај за заработката за четвртиот квартал, цитиран од „CNBC“.

Меѓу најголемите клиенти на „TSMC“ се „Apple“ и „Nvidia“, компанијата ги произведува најнапредните процесори пронајдени во „iPhone“ на „Apple“.

Директорот Веи истакнува дека и покрај предизвиците, компанијата е „добро позиционирана да ги долови можностите за раст поврзани со компјутерите со високи перформанси и растечката популарност на генеративните апликации за вештачка интелигенција во 2023-та година“.

„Очекуваме 2024-та година да биде година на здрав раст за „TSMC“, поддржан од континуиран силен раст на нашите водечки технологии со три нанометри (N3) во индустријата, силен интерес за чипови од 5 нанометри и силна побарувачка поврзана со вештачката интелигенција“, рече Веи.

„TSMC“ очекува приходот за првиот квартал од оваа година да биде помеѓу 18 и 18,8 милијарди долари, но нагласи дека остануваат макроекономските спротивставени ветрови кои можат да влијаат на расположението на потрошувачите и побарувачката на пазарот.

„Силниот раст на „TSMC“ во N3 и апликациите за вештачка интелигенција го позиционира како главен корисник во полупроводниците со вештачка интелигенција“, коментираше во вторникот Брејди Ванг, помошник директор во „Counterpoint Research“. N3 е најнапредниот јазол на „TSMC“, кој произведува чипови од 3 нанометри.

„TSMC“ планира да започне со масовно производство на чипови од 2 нанометри до 2025-та година.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП