15 април, 2024
ПочетнаЗДРАВЈЕКолку долго траат симптомите на грип и настинка и кога треба да...

Колку долго траат симптомите на грип и настинка и кога треба да посетите лекар

Се чини дека сите се борат со некаква болест. Еве што велат медицинските експерти и советуваат кога да се оди на лекар.

Симптомите на обичната настинка имаат тенденција да се влошуваат во првите неколку дена откако лицето е болно, иако одредени симптоми, како што се течење на носот или постојана кашлица, може да траат до 14 дена, според американскиот Центар за контрола на болести (ЦДЦ).

Сепак, симптомите на грип, коронавирусот и други вируси обично траат седум дена – но може да траат и до две недели, пишува nypost.com.

Луѓето кои веќе имаат состојби како астма може да искусат симптоми долго време. Поради ова, многу луѓе се прашуваат кога нивната кашлица значи дека треба да одат на лекар.

Д-р Лена Вен изјави за Си-Ен-Ен дека оние кои страдаат од симптоми повеќе од две недели без да се подобрат, треба да одат на лекар.

Лицата на кои им снемува воздух, имаат болки во градите и неможност да задржат течности треба да се јават на лекар што е можно поскоро.

Дополнително, оние во длабока старост – новороденчињата и постарите лица – и оние со основни здравствени состојби се изложени на поголем ризик да развијат тешки симптоми и треба да побараат лекарска помош порано од просечниот поединец. Податоците покажуваат (САД) дека стапките на хоспитализација се највисоки кај малите деца и постарите лица.

Вен предупреди дека вирусната инфекција може да прерасне во бактериска доколку не се лекува. Таа исто така истакна дека симптомите може да бидат знак за друга состојба, која може да се открие со медицинска помош.

Иако постојат неколку општи показатели за тоа кога некој треба да оди на лекар, Вен ги охрабрува сите да останат во склад со своето тело и да побараат лекарска помош кога ќе почувствуваат дека им е потребна.

„Превентивните работи се исти – знаете, останете дома ако сте болни, измијте ги рацете, кашлајте во ракавот, не ги триете очите, носот и устата, редовно вакцинирајте се“, рече д-р Филип Хуанг, директор на округот Далас за здравствени и човечки услуги во Тексас, за ABC News.

Покрај новата вакцинација против СОВИД-19 која сега пристигнува во аптеките и лекарските канцеларии, достапни се две RSV вакцини одобрени од FDA за возрасни, од кои едната е одобрена и за бремени жени за да ги заштитат своите новороденчиња од РСВ.

Сепак, итноста што доведе до повисоки стапки на вакцинација и напори за јавно информирање што се случија во раните денови на пандемијата COVID-19 во голема мера избледе, отстапувајќи место на самозадоволството и „заморот од СОВИД“ – дури и кога луѓето продолжуваат да умираат од болеста.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП