27 мај, 2024
ПочетнаСВЕТАмериканците ја стопираат воената помош за Киев

Американците ја стопираат воената помош за Киев

Протокот на американска воена помош за Киев сега е запрен, изјави во четвртокот портпаролот на Белата куќа за национална безбедност Џон Кирби.

„Го усвоивме последниот пакет за кој имавме средства да го поддржиме, и затоа е критично Конгресот да го придвижи тој дополнителен услов за национална безбедност“, им рече Кирби на новинарите на брифингот.

Последниот пакет помош вреден 250 милиони долари беше одобрен од претседателот Џозеф Бајден на крајот на декември.

Бајден побара од Конгресот да гласа за неговото барање за дополнителен буџет од над 100 милијарди долари, од кои повеќе од 60 милијарди се наменети за Украина. Републиканците ја блокираа мерката, барајќи Белата куќа и демократите во Конгресот да се согласат со нивниот план за зајакнување на безбедноста на границата со Мексико.

Директорката на Канцеларијата за управување и буџет Шаланда Јанг им рече на новинарите во јануари дека органот за повлекување „нема да донесе големи транши опрема во Украина“, опишувајќи ја ситуацијата како „страшна“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП