21 февруари, 2024
ПочетнаСВЕТЗеленски: Одложувањето на помошта за Украина е остварување на сонот за Путин

Зеленски: Одложувањето на помошта за Украина е остварување на сонот за Путин

Претседателот Володимир Зеленски предупреди во Вашингтон дека одложувањето на воената помош за Украина е „остварен сон“ за рускиот претседател Владимир Путин.

„Путин мора да ја изгуби“ војната, рече Зеленски во Вашингтон и додаде дека САД можат „да сметаат на Украина“ со надеж дека неговата земја може да смета и на САД.

Зеленски се надева дека ќе добие нов пакет помош, но за тоа има жестока дебата во американскиот Конгрес.

Како што беше најавено претходно, Зеленски утре во Белата куќа треба да разговара со претседателот Џозеф Бајден.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП