25 јули, 2024
ПочетнаСВЕТПочина Чарли Мангер, десната рака на Ворен Бафет

Почина Чарли Мангер, десната рака на Ворен Бафет

Милијардерот Чарли Мангер, инвестицискиот мудрец кој го направи своето богатство уште пред да стане десна рака на Ворен Бафет во Беркшир Хатавеј, почина на 99-годишна возраст.

Мангер почина во вторникот, се вели во соопштението на Беркшир Хатавеј. Конгломератот соопшти дека бил информиран од членовите на семејството на Мангер дека тој починал мирно утрово во болница во Калифорнија. Ќе наполнеше 100 години на Нова година.

„Беркшир Хатавеј не можеше да биде изграден до сегашниот статус без инспирацијата, мудроста и учеството на Чарли“, рече Бафет во изјавата.

Покрај тоа што беше заменик-претседател на Беркшир, Мангер беше адвокат за недвижнини, претседател и издавач на „Дејли журнал корп.“, член на одборот на „Костко“, филантроп и архитект.

Од почетокот на 2023 година, неговото богатство се проценуваше на 2,3 милијарди долари – неверојатна сума за многу луѓе, но многу помалку од несогледливото богатство на Бафет, кое се проценува на повеќе од 100 милијарди долари.

За време на годишниот состанок на акционерите на Беркшир во 2021 година, тогаш 97-годишниот Мангер очигледно ненамерно открил добро чувана тајна: дека потпретседателот Грег Абел ќе ја „одржи културата“ по ерата на Бафет.

Мангер, кој носеше дебели очила, го загуби левото око по компликации од операцијата на катаракта во 1980 година.

Мангер беше претседател и извршен директор на Веско Фајненшл од 1984 година до 2011 година, кога Беркшир на Бафет ги купи преостанатите акции на осигурителната и инвестициската компанија со седиште во Пасадена, Калифорнија, кои тој не ги поседуваше.

Бафет му припишува на Мангер за проширување на својата инвестициска стратегија од фаворизирање проблематични компании со ниски цени со надеж дека ќе ги претвори во профитот, со фокусирање на поквалитетни, но преценети компании.

Првиот пример на промена беше илустриран во 1972 година со способноста на Мангер да го убеди Бафет да го потпише преземањето на See’s Candies од 25 милиони долари, иако калифорнискиот производител на слатки имаше годишна заработка пред оданочување од само околу 4 милиони долари. Оттогаш, тој од продажбата генерираше повеќе од 2 милијарди долари за Беркшир.

„Тој ме одврати од идејата да купувам толку многу компании по многу ниски цени, знаејќи дека има мал профит во тоа, и барајќи некои навистина прекрасни компании кои би можеле да ги купиме по фер цени“, рече Бафет за CNBC во мај 2016 година.

Мангер честопати беше искрен во своите коментари за веселите изјави на Бафет.

„Немам што да додадам“, ќе рече тој по еден од елоквентните одговори на Бафет на прашања на годишните состаноци на Беркшир во Омаха, Небраска.

Но, како и неговиот пријател и колега, Мангер беше извор на мудрост во инвестирањето и во животот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП