14 јуни, 2024
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАДознајте кога „Android 14“ ќе пристигне на вашиот телефон

Дознајте кога „Android 14“ ќе пристигне на вашиот телефон

Иако „Google“ официјално го лансираше „Android 14“, добар дел од уредите сè уште не добија ажурирање на нивниот оперативен систем.

Поради ова, колегите од страницата „Engadget“ направија листа која ги вклучува речиси сите големи брендови, и посочи кога „Android 14“ треба да пристигне на нивните телефони.

„ASUS“

Во моментов, „Android 14 Beta“ е достапна само за „Zenfone 10“. Не е кажано кога „Android 14“ би можел да пристигне за другите корисници на „ASUS“, а компанијата само рече дека тоа „многу зависи од стабилноста и резултатите од бета тестовите“.

„Google“

Голем дел од серијата „Pixel“ веќе има „Android 14“, а првиот пад на функциите на „Android 14 Pixel“ се очекува некаде во декември. Дотогаш, можно е да се приклучите на програмата Бета за да видите што има специјално за телефоните „Pixel“.

„Huawei“

Уредите на „Huawei“ во САД, Канада и Европа нема да добијат „Android 14“ поради добро познатата ситуација со санкциите воведени против кинескиот бренд. Единствената надеж да се промени тоа е затоплувањето на односите меѓу САД и Кина, се разбира.

„Motorola“

„Motorola“ ќе го започне ажурирањето на „Android 14“ на почетокот на 2024-та година. Моделите „Edge“, „Edge+“ и „Edge 30 Fusion“ од 2022-ра година се најстарите што ја добија новата верзија на оперативниот систем, а ќе ја добијат и моделите „Razr“, „Razr+“, „Moto G Power“, „G Stylus“ и „G 5G“.

„OnePlus“

Засега не е познато кога „Android 14“ ќе пристигне на телефоните на „OnePlus“, а од компанијата само накратко соопштија дека „немаат информации за тоа да споделат со корисниците“. Ако сте купиле „OnePlus“ во последните три години, веројатно ќе добиете „Android 14“, додава „Engadget“.

„Samsung“

„Samsung“ веќе им дозволува на корисниците да користат One UI 6, или нивната верзија на „Android 14“, а ќе го добијат дури и постарите телефони како „Galaxy S21“ или „Galaxy A32“. Ако сè уште не сте ја добиле новата верзија на вашиот оперативен систем, само бидете трпеливи и таа ќе дојде.

„Xiaomi“

Покрај „Google“, Xiaomi беше првиот производител кој „испрати“ – „Android 14“ на своите телефони. Во моментов, „MIUI 14“, изграден на овој оперативен систем, е достапен и на моделите „Xiaomi 12T“, „Xiaomi 13“ и „Xiaomi 13 Pro“. Што се однесува до постарите модели, за жал, ќе треба да почекаат уште малку.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП