26 мај, 2024
ПочетнаСВЕТХавиер Милеи е новиот претседател на Аргентина

Хавиер Милеи е новиот претседател на Аргентина

Екстремно десничарскиот слободарски аутсајдер Хавиер Милеи победи во вториот круг од претседателските избори во Аргентина, според привремените резултати.

Имено, Милеи, променлив екстремно десничарски слободар кој вети дека ќе ја „истреби“ инфлацијата, беше избран за претседател на Аргентина, катапултирајќи ја втората по големина економија во Јужна Америка во непредвидлива и потенцијално турбулентна иднина.

Со преброени повеќе од 99 отсто од гласовите, Милеи, кој често го споредуваат со Доналд Трамп, обезбеди 55,69 отсто од гласовите наспроти 44,3 отсто за неговиот ривал, централно-левичарскиот министер за финансии Серџо Маса.

„Денес започнува реконструкцијата на Аргентина. Денеска е историска ноќ за Аргентина“, им рече Милеи на поддржувачите во неговиот изборен штаб во Буенос Аирес, нарекувајќи ја неговата победа „чудо“.

Милеи вети „драстични промени“ за да се справи со „трагичната реалност“ на Аргентина на зголемената инфлација и широко распространетата сиромаштија. Тој испрати и порака до меѓународната заедница: „Аргентина ќе се врати на местото во светот кое никогаш не требаше да го загуби“.

Претходно во текот на ноќта, Маса – кој доби 11,5 милиони гласови наспроти 14,4 милиони на Милеа – го призна поразот.

„Аргентинците избраа поинаков пат“, рече Маса, кој рече дека му се јавил на Милеи за да му ја честита победата и да се повлече од политиката на првата линија, објави Гардијан.

Својата победа ја прослави и сопственикот на Х, Илон Маск, кој најави: „Пред Аргентина е просперитетот“.

Покрај Маск, на Милеи му честитаа и Доналд Трамп, па дури и бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва, кого Милеи постојано го нарекуваше корумпиран. Од друга страна, колумбискиот левичарски претседател Густаво Петро не се радуваше многу на победата на Милеио и напиша жалејќи: „Екстремната десница победи во Аргентина… Тажно е за Латинска Америка“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП